Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C1206N222J102T High Voltage Surface Mount RoHS Compliant
Contact Now
Voltage Rating : 1kV
Capacitance : 2.2nF
Temperature Coefficient : NP0
Description : 2.2nF 1kV Ceramic Capacitor NP0 1206
Mfr. Part # : C1206N222J102T
Model Number : C1206N222J102T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone HVC Series - High Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone HVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications ranging from 1000V to 8000V. These capacitors feature a special internal electrode design for enhanced voltage ratings and are suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and provide high reliability for various demanding applications.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Series: HVC Series
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterValue
Operation Temperature-55 ~ +125
Temperature Coefficient (NP0)± 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
Temperature Coefficient (X7R)± 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor (NP0)Q1000
Dissipation Factor (X7R)D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V 1000V)150% Rated Voltage
Dielectric Strength (1000V V)120% Rated Voltage