Contact Now
Voltage Rating : 1kV
Capacitance : 220pF
Temperature Coefficient : NP0
Description : 220pF 1kV Ceramic Capacitor NP0 1808
Mfr. Part # : C1808N221J102T
Model Number : C1808N221J102T
Package : 1808
Contact Now
Product Overview
The Holy Stone HVC Series are multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications, ranging from 1000Vdc to 8000Vdc. They feature a special internal electrode design for high voltage ratings and are suitable for surface mount applications with wave and reflow soldering. These capacitors offer high reliability and are RoHS compliant.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Taiwan (implied by .tw domain)
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
CharacteristicDescription
SeriesHVC Series
Operation Temperature-55 ~ +125
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 ~ +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 ~ +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V 500V: 200% Rated Voltage
500V V 1000V: 150% Rated Voltage
1000V V: 120% Rated Voltage
Product Code StructureC (MLCC) + Chip Size (e.g., 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225) + Dielectric (N: NP0, X: X7R) + Capacitance (Unit: pF, e.g., 2R0: 2.0pF, 100: 10pF, 471: 470pF) + Tolerance (e.g., C: +/-0.25pF, D: +/-0.50pF, J: +/-5%, K: +/-10%, M: +/-20%) + Rated Voltage (e.g., 101: 100Vdc, 102: 1000Vdc, 802: 8000Vdc) + Packaging (T: 7 T/R, R: 13 T/R, B: Bulk) + Special Requirement (e.g., O: Arc Prevention Coating, X: Polymer Termination)