Contact Now
Voltage Rating : 1.5kV
Capacitance : 10nF
Temperature Coefficient : -
Tolerance : ±10%
Description : 10nF ±10% 1.5kV Ceramic Capacitor 1206
Mfr. Part # : C1206X103K152T
Model Number : C1206X103K152T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone HVC Series - High Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone HVC Series are multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications, offering ratings of 1000V and above. These commercial-grade capacitors feature a special internal electrode design for enhanced voltage handling and are suitable for surface mount technology, compatible with wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and provide high reliability, making them ideal for demanding applications.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: HVC Series
Technical Specifications
SpecificationValue
Operation Temperature-55 ~ +125
Temperature Coefficient (NP0) 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
Temperature Coefficient (X7R) 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor (NP0)Q1000
Dissipation Factor (X7R)D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V 1000V)150% Rated Voltage
Dielectric Strength (1000V V)120% Rated Voltage
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex.: 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric: Ex.: N: NP0, X: X7R
Capacitance Unit: pF (Ex.: 2R0:2.0pF, 100:10x10^0, 471:47x10^1, 102:10x10^2)
Tolerance: Ex.: C:+/-0.25pF, D:+/-0.50pF, J:+/- 5%, K:+/-10%, M:+/-20%
Rated Voltage: Ex.: 101: 100Vdc, 251: 250Vdc, 501: 500Vdc, 631: 630Vdc, 102: 1000Vdc, 202: 2000Vdc, 302: 3000Vdc, 402: 4000Vdc, 502: 5000Vdc, 802: 8000Vdc