Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C0805X104K101T for Middle Voltage Applications 100V to 630V
Contact Now
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 100nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 100nF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805
Mfr. Part # : C0805X104K101T
Model Number : C0805X104K101T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings and are suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They provide high reliability and are RoHS compliant. The MVC series is ideal for various applications including LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Taiwan (implied by .tw domain)
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
SeriesMVC Series
TypeMultilayer Ceramic Chip Capacitor (MLCC)
GradeCommercial
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
Chip Sizes0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric OptionsN: NP0
X: X7R
Capacitance UnitpF
Tolerance OptionsC: +/-0.25pF, D: +/-0.50pF, J: +/-5%, K: +/-10%, M: +/-20%
Packaging OptionsT: T/R 7, R: T/R 13, B: Bulk
Special RequirementO: Arc Prevention Coating, X: Polymer Termination (Super Term)
Capacitance Range Chart (NP0)
SizeTemperature CharacteristicRated VoltageCapacitance Range (pF)
0603NP0100V101 to 224
0805100V, 200V, 250V101 to 824
1206100V, 200V, 250V, 500V, 630V101 to 105
1210100V, 200V, 250V, 500V, 630V101 to 105
1812100V, 200V, 250V, 500V, 630V101 to 105
2220100V, 200V, 250V, 500V, 630V101 to 105
1825NP0500V, 630V101 to 105
2225500V, 630V101 to 105
Capacitance Range Chart (X7R)
SizeTemperature CharacteristicVoltageCapacitance Range (pF)
0603X7R100V, 200V, 250V150 to 685
0805100V, 200V, 250V, 500V, 630V181 to 106
1206100V, 200V, 250V, 500V, 630V181 to 106
1210100V, 200V, 250V, 500V, 630V181 to 106
1808200V, 250V3R3 to 470
1812100V, 200V, 250V, 500V, 630V181 to 106
1825500V, 630V101 to 106
2220100V, 200V, 250V, 500V, 630V101 to 106
2225500V, 630V101 to 106
2508251035_IHHEC-C0805X104K101T_C485772.pdf
Quality Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C0805X104K101T for Middle Voltage Applications 100V to 630V for sale
Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C0805X104K101T for Middle Voltage Applications 100V to 630V Images