Surface Mount IHHEC C0805X153K101T Multilayer Ceramic Capacitor Suitable for 100V to 630V MVC Series
Contact Now
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 15nF
Temperature Coefficient : X7R
Description : 15nF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805
Mfr. Part # : C0805X153K101T
Model Number : C0805X153K101T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone Enterprise Co., Ltd. - MVC Series Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mount technology (wave and reflow soldering), and provide high reliability. They are RoHS compliant and ideal for various applications including LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Taiwan
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
SeriesMVC Series
TypeMultilayer Ceramic Chip Capacitor (MLCC)
GradeCommercial
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
Chip Sizes0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric OptionsNP0 (N), X7R (X)
Capacitance UnitpF
Tolerance OptionsC: +/-0.25pF, D: +/-0.50pF, J: +/-5%, K: +/-10%, M: +/-20%
Packaging OptionsT/R 7, T/R 13, Bulk
Special RequirementsArc Prevention Coating (O), Polymer Termination (X)
Capacitance Range Chart (NP0)
SizeCapacitance Range (pF)
0603101 to 104
0805101 to 105
1206101 to 106
1210101 to 106
Capacitance Range Chart (X7R)
SizeCapacitance Range (pF)
0603181 to 105
2508251035_IHHEC-C0805X153K101T_C2915749.pdf
Quality Surface Mount IHHEC C0805X153K101T Multilayer Ceramic Capacitor Suitable for 100V to 630V MVC Series for sale
Surface Mount IHHEC C0805X153K101T Multilayer Ceramic Capacitor Suitable for 100V to 630V MVC Series Images