Contact Now
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 100nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 100nF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805
Mfr. Part # : C0805X104K050T
Model Number : C0805X104K050T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone NCC Series Ceramic Capacitors
The Holy Stone NCC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for general electronic circuits, telecommunications, personal computers and peripherals, power circuits, and mobile applications. They offer a small size, high reliability, and excellent high-frequency characteristics, making them suitable for wave and reflow soldering. These RoHS compliant capacitors are available in a range of sizes and temperature coefficients with voltage ratings from 6.3V to 50V.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series
Technical Specifications
ParameterValue
Operation TemperatureNP0 & X7R: -55 ~ +125 , X5R: -55 ~ +85
Rated Voltage6.3Vdc to 50Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 ~ +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 ~ +125 , EIA Class II)
X5R: 15% (-55 ~ +85 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: > 30pF: Q 1000 (0.001), 30pF: Q400+20C
X7R, X5R: Max. 0.10
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller, C in Farads)
AgingNP0: 0%, X7R/X5R: typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage
Dimensions
TYPEL (mm)W (mm)T (max) (mm)B (min) (mm)BW (min) (mm)
How To Order
Example: C0402B104K010T
Key:
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip Capacitor)
Chip Size: 0201, 0402, 0603, 0805, 1206
Dielectric: N (NP0), X (X7R), B (X5R)
Capacitance Unit: pF (e.g., 102 = 1010^2 pF, 473 = 4710^3 pF, 104 = 1010^4 pF)
Tolerance: F (+/- 1%), G (+/- 2%), J (+/- 5%), K (+/- 10%), M (+/- 20%)
Rated Voltage: 007 (6.3Vdc), 010 (10Vdc), 016 (16Vdc), 025 (25Vdc), 050 (50Vdc)