Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C1206X103K101T for Middle Voltage Applications 100V to 630V
Contact Now
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 10nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 10nF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X103K101T
Model Number : C1206X103K101T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, making them suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and provide high reliability for various electronic circuits.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Type: Multilayer Ceramic Chip Capacitor (MLCC)
Technical Specifications
AttributeValue
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
Chip Sizes0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric TypesNP0, X7R
Packaging OptionsT/R 7, T/R 13, Bulk
Special RequirementsArc Prevention Coating (O), Polymer Termination (X)
Applications
2508251035_IHHEC-C1206X103K101T_C106017.pdf
Quality Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C1206X103K101T for Middle Voltage Applications 100V to 630V for sale
Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C1206X103K101T for Middle Voltage Applications 100V to 630V Images