High Reliability Multilayer Ceramic Capacitor IHHEC C1206N682J631T for in LAN WLAN and Back Lighting
Contact Now
Voltage Rating : 630V
Capacitance : 6.8nF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 630V 6.8nF NP0 ±5% 1206 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : C1206N682J631T
Model Number : C1206N682J631T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mount wave and reflow soldering, and provide high reliability. They are RoHS compliant and ideal for use in LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies. Available in NP0 (C0G) and X7R dielectric characteristics, in sizes from 0603 to 2225.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Taiwan (implied by .tw domain)
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterValue
SeriesMVC Series
TypeMultilayer Ceramic Chip Capacitor (MLCC)
GradeCommercial
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 ~ +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 ~ +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V 500V: 200% Rated Voltage
500V V 1000V: 150% Rated Voltage
Chip Sizes0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric OptionsN (NP0), X (X7R)
Packaging OptionsT/R 7, T/R 13, Bulk
Special RequirementsO: Arc Prevention Coating, X: Polymer Termination (Super Term)
Capacitance Range Chart (NP0)
SizeCapacitance Range (pF)
0603101 to 104
0805101 to 105
1206101 to 106
1210101 to 106
Capacitance Range Chart (X7R)
SizeVoltageCapacitance Range (pF)
0603100V, 200V, 250V101 to 685
0805100V, 200V, 250V101 to 106
1206100V, 200V, 250V101 to 106
1210100V, 200V, 250V101 to 106
1812100V, 200V, 250V, 500V, 630V101 to 106
2220100V, 200V, 250V, 500V, 630V101 to 106