Contact Now
Type : Metal Oxide Film Resistor
Resistance : 470Ω
Power(Watts) : 2W
Temperature Coefficient : ±350ppm/℃
Tolerance : ±5%
Description : Metal Oxide Film Resistor 470Ω 2W ±350ppm/℃ ±5% Through Hole,D4xL12mm Through Hole Resistors RoHS
Mfr. Part # : RSS02J4700A520NH
Model Number : RSS02J4700A520NH
Package : Through Hole,D4xL12mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Futaba
  • Origin: Taiwan
  • Compliance: EU RoHS, China RoHS
Technical Specifications
Product Type Model Series Key Features Reference Standards Typical Applications
High Resistance Metal Glaze Resistors RRU, RRS Resistance range 101M~3G, low TCR (down to 50ppm), long load life and stability. JIS C 5201-1 High resistance applications, high voltage
Power Chip Resistors MR R High stability film or metal plate resistance elements, low inductance (<50nH), available in high wattages (20W-50W). MIL-STD-202 Method 204 High power, high frequency applications