| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±100ppm/℃
Power(Watts) : 330mW
Number of Turns : 1
Resistance : 20kΩ
Description : 20kΩ ±20% 330mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PTC10LH01-203A2020
Model Number : PTC10LH01-203A2020
Package : Through Hole
The MTS-360 is an ultra-miniature, Hall-effect through-shaft rotary position sensor offering 360-degree absolute position feedback. It provides contactless operation with no gears or mechanical interfaces, ensuring limited wear and tear and a long product lifetime of up to 50 million cycles. Its through-hole design allows for simple shaft insertion and space-saving integration, making it ideal for applications with limited space. The sensor is fully customizable with programmable transfer functions, switch outputs, output protocols, and redundancy levels. It maintains position on power loss and offers programmable electrical angles from 15 to 360 degrees.
Key Applications:
| Specification | MTS-360 / MTS-360PCB |
|---|---|
| Model | MTS-360, MTS-360PCB |
| Operating Temperature | -40 to +125C (MTS-360PCB: -40 to +105C with connector) |
| Shock Rating | 50g |
| Vibration Rating | 5-2000 Hz; 20g; Amax 0.75 mm |
| Sealing | IP50 |
| Linearity | 1% absolute (0.5% upon request) |
| Electrical Angular Range | Programmable from 15 to 360 |
| Output Protocols | Analog (Ratiometric), PWM, Serial Protocol (SPI) |
| Output Redundancy | Simple, Full-redundant (on request) |
| Switch Output | Yes, programmable |
| Switch Accuracy | 3 |
| Resolution (Analog, PWM) | Up to 12 bit |
| Resolution (SPI) | Up to 14 bit |
| Supply Voltage | 5V 10% |
| Supply Current (Single) | Typ. 8.5 mA |
| Supply Current (Redundant) | Typ. 17 mA |
| Voltage Protection | +20V / -10V |
| Self-diagnostic Features | Yes |
| Rotational Life | Up to 50,000,000 cycles |
| Mechanical Range | 360 (endless rotation) |
| Dimensions (Footprint) | Less than 18 x 18mm |
| Dimensions (Height) | 5.9mm |
| Weight | Less than 3g |
| Recommended Shaft Material | Ferromagnetic |
Recommended Reflow Profile:
(*) Melting point temp. depends on solder properties.
Packaging: Reel - Embossed Tape (max. 400 pcs / reel). Not available for MTS3605G2PCB models.
Optional Features Available on Request: Special output slopes and protocols, Full redundant version with switches, Fast versions, Energy harvesting versions, IP sealing, Connectors, Shaft interfaces.
|
|
Programmable Hall effect rotary position sensor Amphenol PTC10LH01-203A2020 with endless mechanical rotational angle Images |