| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±100ppm/℃
Power(Watts) : 330mW
Number of Turns : 1
Resistance : 100kΩ
Description : 100kΩ ±20% 330mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PTC10LH01-104A2020
Model Number : PTC10LH01-104A2020
Package : Through Hole
The MTS-360 is an ultra-miniature Hall-effect through-shaft rotary position sensor offering 360-degree absolute position feedback. It provides endless mechanical rotational angle without a dead band and retains position on power loss with programmable electrical angles from 15 to 360 degrees. Its true, contactless operation, achieved without gears or mechanical interfaces, ensures limited wear and tear, easy assembly, and calibration. The through-hole design allows shaft insertion from top or bottom, making it ideal for space-constrained applications. Available in PCB and standard packages, it is adaptable with programmable transfer functions, switch outputs, and various output protocols and redundancy levels.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Models | MTS-360, MTS-360PCB |
| Rotational Angle | 360 (endless mechanical), Programmable electrical angles from 15 to 360 |
| Resolution | Analog, PWM: Up to 12 bit; SPI: Up to 14 bit |
| Linearity | 1% absolute (0.5% upon request) |
| Output Protocols | Analog (Ratiometric), PWM, Serial Protocol (SPI) |
| Switch Output | Yes, programmable |
| Switch Accuracy | 3 |
| Supply Voltage | 5V 10% |
| Supply Current (Single) | Typ 8.5 mA |
| Supply Current (Redundant) | Typ 17 mA |
| Voltage Protection | +20V / -10V |
| Self-diagnostic Features | Yes |
| Rotational Life | Up to 50,000,000 cycles |
| Operating Temperature (MTS-360) | -40 to +125C |
| Operating Temperature (MTS-360PCB with connector) | -40 to +105C |
| Operating Temperature (MTS-360PCB without connector) | -40 to +125C |
| Shock Rating | 50g |
| Vibration Rating | 5-2000 Hz; 20g; Amax 0,75 mm |
| Sealing | IP50 |
| Dimensions (MTS-360) | Footprint: < 18 x 18mm, Height: 5.9mm |
| Weight (MTS-360) | Less than 3g |
| Recommended Reflow Profile | Preheat: 150C (60-120s), Max Temp: 250C (30-45s) |
| Applications | Industrial (Optical image stabilization, Biomedical devices, Instrumentation, Robotics, Automation), Home and Building Automation (HVAC), Transportation (Valve monitoring, Conveyor operation, HVOR, Autonomous steering, Joystick controls, Hand throttle position) |
|
|
Rotary position sensor with endless rotation and contactless operation Amphenol PTC10LH01-104A2020 Images |