Contact Now
Tolerance : ±30%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 250mW
Number of Turns : 1
Resistance : 2.5MΩ
Description : 2.5MΩ ±30% 250mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PT15LH06-255A3030-S
Model Number : PT15LH06-255A3030-S
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Piher
  • Product Series: PT-15 / PTC-15
  • Resistive Element: Carbon or Cermet
  • Mounting Type: Through-hole
  • Protection: IP54
  • Substrate: Polyester / Alumina
  • Flammability: Self-extinguishable plastic (UL 94V-0) available
  • Packaging: Magazine packaging for automatic insertion available
  • Certifications: ISO 14001
Technical Specifications
Specification PT-15 (Carbon) PTC-15 (Cermet)
Taper Lin, Log, Alog Lin, Log, Alog
Range of values Lin: 100 Rn 5M; Log, Alog: 1K Rn 5M Lin: 100 Rn 5M; Log, Alog: 1K Rn 5M
Tolerance (100 Rn 1M) 20% 20%
Tolerance (1M < Rn 5M) 30% 30%
Max. Voltage 250 VDC (Lin) / 125 VDC (Log, Alog) 250 VDC (Lin) / 125 VDC (Log, Alog)
Nominal power at 50C (122F) 0.25 W (Lin) / 0.12 W (Log, Alog) 0.25 W (Lin) / 0.12 W (Log, Alog)
Nominal power at 70C (158F) 0.50 W (Lin) / 0.25 W (Log, Alog) 0.50 W (Lin) / 0.25 W (Log, Alog)
Residual resistance 0.5% Rn (5 min.) 0.5% Rn (5 min.)
Equivalent noise resistance 3% Rn (3 min.) 3% Rn (3 min.)
Operating temperature -25C to +70C -40C to +90C
Mechanical rotation angle 265 5 265 5
Electrical rotation angle 240 20 240 20
Torque 0.5 to 2.5 Ncm (0.7 to 3.4 in-oz) 0.5 to 2.5 Ncm (0.7 to 3.4 in-oz)
Rotational Stop > 10 Ncm (>14 in-oz) > 10 Ncm (>14 in-oz)
Life Cycles Up to 100,000 Up to 10,000
Detents Up to 38 Up to 38
Switch option SPDT available SPDT available
Low torque version Available Available
Electrical life (1000h at 50C; 0.15W) 5% R n/a
Electrical life (1000h at 70C; 0.33W) n/a 2% R
Mechanical life (1000 cycles at 10 to 15 cpm) 3% R (Rn < 1M) 2% R (Rn < 1M)
Temperature coefficient (25C; +70C) 300 ppm/C (Rn < 100K) n/a
Temperature coefficient (40C; +90C) n/a 100 ppm/C (Rn < 100K)
Thermal cycling (16h at 85C and 2h at -25C) 2.5% R n/a
Thermal cycling (16h at 90C and 2h at -40C) n/a 2% R
Damp heat (500h at 40C and 95% RH) 5% R 2% R
Vibration (2h each plane at 10Hz - 55Hz) 2% R 2% R
Storage (6 month at 23C 2C and 50% RH) 2.5% R 2% R
Wiper position Initial, 50%, Fully clockwise Initial, 50%, Fully clockwise
Tapers available Linear, Logarithmic, Antilogarithmic Linear, Logarithmic, Antilogarithmic
Housing material Plastic (UL 94V-0 available) Non-flammable material by standard