Contact Now
Tolerance : ±30%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 100mW
Number of Turns : 1
Resistance : 50kΩ
Description : 50kΩ ±30% 100mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : N6S25T0N-503
Model Number : N6S25T0N-503
Package : Through Hole
Contact Now
N-6 6 mm Miniature Carbon Potentiometer
Product Attributes
  • Brand: Piher
  • Series: N-6
  • Resistive Element: Carbon
  • Substrate: Plastic
  • Manufacturing Technique: Over-molding
  • Certifications: RoHS compliant, REACH ready
  • Protection: IP54 according to IEC 60529
  • Assembly Method: Stand up and lay down
  • Wiper Position: 50%
  • Rotor Adjustment: Both sides cross slot easy adjustment
  • Rotor Movement: Accidental movement protected
  • Traceability: Ensured by date code marking
Technical Specifications
Specification Details
Taper Linear
Range of Values (Rn) 100 Rn 1M (Decad. 1.0 - 2.0 - 2.2 - 2.5 - 4.7 - 5.0)
Tolerance 30% (Others available on request)
Max. Voltage 100 VDC
Nominal Power 0.1 W @ 50C (122F)
Residual Resistance 2% Rn (10 min.)
Equivalent Noise Resistance 5% Rn
Operating Temperature -25C to +70C (-13F to +158F) (Up to 85C depending on application)
Mechanical Rotation Angle 280 10
Electrical Rotation Angle 245 25
Torque 0.2 to 3 Ncm (0.28 to 4.2 in-oz)
Rotational Stop > 7.5 Ncm (>10.5 in-oz)
Life 100,000 cycles
Environmental Testing (Typical R)
  • Electrical Life (100,000h at 50C; 0.1W): 5%
  • Mechanical Life (100,000 cycles at 10 to 15 cpm): 3% (Rn < 1M)
  • Temperature Coefficient (-25C to +70C): 300 ppm/C (Rn 100K)
  • Thermal Cycling (16h at 85C, 2h at -25C): 2.5%
  • Damp Heat (500h at 40C, 95% RH): 5%
  • Vibration (2h each plane at 10Hz - 55Hz): 2%
  • Storage (6 months at 23C 2C, 50% RH): 2.5%