Contact Now
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 150mW
Number of Turns : 1
Resistance : 5kΩ
Description : 5kΩ ±20% 150mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PT10LH01-502A2020
Model Number : PT10LH01-502A2020
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Piher
  • Resistive Element: Carbon or Cermet
  • Mounting Type: Through-hole
  • Protection: IP54
  • Flammability: Self-extinguishable plastic (UL 94V-0) available; PTC-10 made of non-flammable material by standard.
  • Substrate: Polyester / Alumina
  • Wiper Position Options: Initial, 50%, or fully clockwise
  • Switch Option: SPDT switch available
  • Torque Option: Low torque version available
Technical Specifications
Specification PT-10 PTC-10
Taper Lin, Log, Alog Lin, Log, Alog
Tolerance (100 Rn 1M) 20% n/a
Tolerance (1M < Rn 5M) 30% n/a
Max. Voltage (Lin) 200 VDC n/a
Max. Voltage (Log, Alog) 100 VDC 100 VDC
Nominal power @ 50C (122F) (Lin) 0.15 W n/a
Nominal power @ 50C (122F) (Log, Alog) 0.07 W 0.07 W
Nominal power @ 70C (158F) (Lin) 0.33 W n/a
Nominal power @ 70C (158F) (Log, Alog) 0.17 W 0.17 W
Residual resistance 0.5% Rn (5 min.) 0.5% Rn (5 min.)
Equivalent noise resistance 3% Rn (3 min.) 3% Rn (3 min.)
Operating temperature -25C to +70C (-13F to +158F) -40C to +90C (-40F to +194F)
Mechanical rotation angle 235 5 235 5
Electrical rotation angle 220 20 220 20
Torque 0.4 to 2 Ncm (0.6 to 2.7 in-oz) 0.4 to 2 Ncm (0.6 to 2.7 in-oz)
Rotational Stop > 5 Ncm (>7 in-oz) > 5 Ncm (>7 in-oz)
Push-pull force over the rotor > 49N > 49N
Life (standard) Up to 100k cycles Up to 10k cycles
Environmental Testing (Electrical life 1.000h) 5% (at 50C; 0.15W) n/a
Environmental Testing (Electrical life 1.000h) n/a 2% (at 70C; 0.33W)
Environmental Testing (Mechanical life 1000 cycles) 3% (Rn < 1M) 2%
Environmental Testing (Temperature coefficient) 300 ppm/C (Rn < 100K) 100 ppm/C
Environmental Testing (Thermal cycling) 2.5% 2%
Environmental Testing (Damp heat) 5% 2%
Environmental Testing (Vibration) 2% 2%
Environmental Testing (Storage) 2.5% 2%