| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±100ppm/℃
Power(Watts) : 330mW
Number of Turns : 1
Resistance : 220kΩ
Description : 220kΩ ±20% 330mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PTC10MV10-224A2020
Model Number : PTC10MV10-224A2020
Package : Through Hole
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | MTS-360, MTS-360PCB |
| Dimensions (MTS-360) | Footprint: < 18 x 18mm, Height: 5.9mm |
| Weight (MTS-360) | < 3g |
| Rotational Life | Up to 50,000,000 cycles |
| Mechanical Range | 360 (endless rotation) |
| Programmable Electrical Angle | 15 to 360 |
| Operating Temperature | MTS-360: -40 to +125C; MTS-360PCB (with connector): -40 to +105C; MTS-360PCB (without connector): -40 to +125C |
| Shock Rating | 50g |
| Vibration Rating | 5-2000 Hz; 20g; Amax 0.75 mm |
| Sealing | IP50 |
| Linearity | 1% absolute (0.5% upon request) |
| Output Protocols | Analog (Ratiometric), PWM, Serial Protocol (SPI) |
| Output Redundancy | Simple, Full-redundant (on request) |
| Switch Output | Yes, programmable |
| Switch Accuracy | 3 |
| Resolution (Analog, PWM) | Up to 12 bit |
| Resolution (SPI) | Up to 14 bit |
| Supply Voltage | 5V 10% |
| Supply Current (Single) | Typ. 8.5 mA |
| Supply Current (Redundant) | Typ. 17 mA |
| Voltage Protection | +20V / -10V |
| Self-diagnostic Features | Yes |
| Recommended Shaft Material | Ferromagnetic |
| Reflow Profile (Max Temp) | 250C |
| Reflow Profile (Preheat Temp) | 150C |
| Packaging Options | Bulk, Reel (for MTS-360) |
|
|
Contactless Through Shaft Rotary Position Sensor Featuring 360 Degree Feedback Amphenol PTC10MV10-224A2020 Images |