Contact Now
  • 1
Tolerance : ±30%
Temperature Coefficient : ±1500ppm/℃
Power(Watts) : 150mW
Number of Turns : 1
Resistance : 5kΩ
Description : 5kΩ ±30% 150mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PS10MH40-502A3030
Model Number : PS10MH40-502A3030
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Piher
  • Series: PS-10 / PSC-10
  • Resistive Element: Carbon or Cermet
  • Substrate: Polyester / Alumina
  • Protection: IP54
  • Packaging: Embossed tape according to IEC 60286-3:2007
  • Flammability: Self-extinguishable plastic (UL 94V-0) available (standard for PSC-10)
  • Certifications: ISO 14001
  • Origin: Spain
Technical Specifications
Specification PS-10 PSC-10
Taper Linear Linear, Logarithmic, Antilogarithmic
Range of values 1K Rn 1M 100 Rn 5M
Standard tolerance 30% (100 Rn 1M) 20% (1K Rn 5M), 30% (100 Rn 1M)
Max. Voltage 200 Vdc 200 Vdc (Linear), 100 Vdc (Log/Alog)
Nominal power at 50C (122F) 0.15 W -
Nominal power at 70C (158F) - 0.33 W
Residual resistance 0.5% Rn (5 min.) 0.5% Rn (5 min.)
Equivalent noise resistance 3% Rn (3 min.) 3% Rn (3 min.)
Operating temperature -40C to +85C (-13F to +158F) -40C to +90C (-40F to +194F)
Mechanical rotation angle 235 5
Electrical rotation angle 220 20
Torque 0.4 to 2 Ncm (0.6 to 2.7 in-oz)
Rotational Stop > 5 Ncm (>7 in-oz)
Life cycles Up to 10k cycles Up to 10k cycles
Mechanical Detents Up to 16 Up to 16
Locating Pins Available (V60 mounting method) Available (V60 mounting method)
Low Torque Version Available on request Available on request
Electrical Life (1000h at 50C; 0.15W) 10% n/a
Electrical Life (1000h at 70C; 0.33W) n/a 5%
Mechanical Life (1000 cycles at 10 to 15 cpm) 10% 3% (Rn < 1M)
Temperature Coefficient 1.500 ppm/C (-40C to +85C) 1.000 ppm/C (-40C to +90C)
Thermal Cycling (16h at 90C, 2h at -40C) 5% 2.5%
Damp Heat (500h at 40C, 95% RH) 15% 5%
Vibration (2h each plane at 10Hz - 55Hz) 3% 2%
Storage (6 month at 23C 2C, 50% RH) 5% 5%
Wiper Position Initial, 50%, Final (standard) Initial, 50%, Final (standard)