Contact Now
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 250mW
Number of Turns : 1
Resistance : 1kΩ
Description : 1kΩ ±20% 250mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PT15NV15-102A2020-S
Model Number : PT15NV15-102A2020-S
  • Brand: Piher
  • Product Series: PT-15 / PTC-15
  • Resistive Element: Carbon or Cermet
  • Substrate: Polyester / Alumina
  • Flammability: Self-extinguishable plastic (UL 94V-0) available; PTC-15 is non-flammable by standard.
  • Protection: IP54
  • Packaging: Magazine packaging available for automatic insertion.
  • Certifications: ISO 14001
Technical Specifications
Specification PT-15 PTC-15 Notes
Taper Lin, Log, Alog Lin, Log, Alog Others available on request
Tolerance 20% (100 Rn 1M); 30% (1M < Rn 5M) 20% (100 Rn 1M); 30% (1M < Rn 5M)
Max. Voltage 250 VDC (Lin); 125 VDC (Log, Alog) 250 VDC (Lin); 125 VDC (Log, Alog)
Nominal power @ 50C (122F) 0.25 W (Lin); 0.12 W (Log, Alog) 0.25 W (Lin); 0.12 W (Log, Alog)
Nominal power @ 70C (158F) 0.50 W (Lin); 0.25 W (Log, Alog) 0.50 W (Lin); 0.25 W (Log, Alog)
Residual resistance 0.5% Rn (5 min.) 0.5% Rn (5 min.)
Equivalent noise resistance 3% Rn (3 min.) 3% Rn (3 min.)
Operating temperature -25C to +70C (-13F to +158F) -40C to +90C (-40F to +194F) PT-15 up to 85C depending on application; PTC-15 up to +120C/+248F upon request
Mechanical rotation angle 265 5 265 5 240 5 available upon request
Electrical rotation angle 240 20 240 20
Torque 0.5 to 2.5 Ncm (0.7 to 3.4 in-oz) 0.5 to 2.5 Ncm (0.7 to 3.4 in-oz)
Rotational Stop > 10 Ncm (>14 in-oz) > 10 Ncm (>14 in-oz)
Electrical life test (1000h) 5% (at 50C; 0.15W) n/a
Mechanical life test (1000 cycles) 3% (Rn < 1M) 2% at 10 to 15 cpm
Temperature coefficient 300 ppm/C (Rn < 100K) n/a -25C to +70C
Temperature coefficient n/a 100 ppm/C (Rn < 100K) -40C to +90C
Thermal cycling test 2.5% n/a 16h at 85C and 2h at -25C
Thermal cycling test n/a 2% 16h at 90C and 2h at -40C
Damp heat test (500h) 5% 2% at 40C and 95% RH
Vibration test 2% 2% 2h each plane at 10Hz - 55Hz
Storage test (6 months) 2.5% 2% at 23C 2C and 50% RH