Contact Now
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 250mW
Number of Turns : 1
Resistance : 10kΩ
Description : 10kΩ ±20% 250mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PT15RV15-103A2020-S
Model Number : PT15RV15-103A2020-S
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Piher
  • Resistive Element: Carbon or Cermet
  • Substrate: Polyester / Alumina
  • Plastic Material: Self-extinguishable plastic (UL 94V-0) available
  • Protection: IP54
  • Packaging: Magazine packaging available
  • Certifications: UL 94V-0 (available)
Technical Specifications
Specification PT-15 PTC-15
Taper Lin, Log, Alog Lin, Log, Alog
Range of values Lin: 100 Rn 5M; Log, Alog: 1K Rn 5M Lin: 100 Rn 5M; Log, Alog: 1K Rn 5M
Tolerance 20% (100 Rn 1M); 30% (1M < Rn 5M) 20% (100 Rn 1M); 30% (1M < Rn 5M)
Max. Voltage 250 VDC (Lin); 125 VDC (Log, Alog) 250 VDC (Lin); 125 VDC (Log, Alog)
Nominal power at 50C (122F) 0.25 W (Lin); 0.12 W (Log, Alog) 0.25 W (Lin); 0.12 W (Log, Alog)
Nominal power at 70C (158F) 0.50 W (Lin); 0.25 W (Log, Alog) 0.50 W (Lin); 0.25 W (Log, Alog)
Residual resistance 0.5% Rn (5 min.) 0.5% Rn (5 min.)
Equivalent noise resistance 3% Rn (3 min.) 3% Rn (3 min.)
Operating temperature -25C to +70C (-13F to +158F) -40C to +90C (-40F to +194F)
Mechanical rotation angle 265 5 265 5
Electrical rotation angle 240 20 240 20
Torque 0.5 to 2.5 Ncm (0.7 to 3.4 in-oz) 0.5 to 2.5 Ncm (0.7 to 3.4 in-oz)
Rotational Stop > 10 Ncm (>14 in-oz) > 10 Ncm (>14 in-oz)
Life Up to 100k cycles Up to 10k cycles
Detents Up to 38 Up to 38
Environmental Testing (Electrical life) 1.000h at 50C; 0.15W (5%) n/a
Environmental Testing (Mechanical life) 1000 cycles at 10 to 15 cpm (3 % (Rn < 1M )) (2%)
Environmental Testing (Temperature coefficient) 300 ppm/C (Rn < 100K) n/a
Environmental Testing (Temperature coefficient) n/a 100 ppm/C (Rn < 100K)
Environmental Testing (Thermal cycling) 2.5% n/a
Environmental Testing (Damp heat) 5% 2%
Environmental Testing (Vibration) 2% 2%
Environmental Testing (Storage) 2.5% 2%