Durable precision potentiometer Amphenol PT10MV10-103A2020-S ideal for variable control applications
Contact Now
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 150mW
Number of Turns : 1
Resistance : 10kΩ
Description : 10kΩ ±20% 150mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PT10MV10-103A2020-S
Model Number : PT10MV10-103A2020-S
Package : Through Hole
Contact Now
Piher PT10 10mm Carbon Potentiometer
Product Overview
The Piher PT10 is a versatile 10mm carbon potentiometer designed for applications requiring frequent adjustment. Its shaftless design allows for integration with various engagement mechanisms, including custom shafts, motor controls, or human interface adjustments. This potentiometer is ideal for controlling variable outputs such as frequency, motor speed, or volume. Typical applications span test and measurement equipment, consumer electronics, appliances, small engines, robotics, motion controllers, and medical equipment control panels. The PT10 offers a customizable solution for electromechanical controls and sensors.
Product Attributes
  • Brand: Piher Sensing Systems
  • Product Family: PT10 Series
  • Element Type: Carbon resistive element
  • Substrate Material: Polyester
  • Enclosure: Dust proof
  • Flammability: Self-extinguishable plastic UL 94V-0 (standard)
  • Origin: Spain (implied by contact information)
Technical Specifications
Specification Details
Electrical Rotation Angle 2
Torque 0.4 to 2 Ncm (0.6 to 2.7 in-oz)
Life (Torque) > 5 Ncm (<7 in-oz)
Mechanical Rotation Angle 1: 235 5, 2: 220 20
Rotational Stop Up to 100K cycles
Range of Values 100 to 5 M (Decad. 1.0 - 2.0 - 2.2 - 2.5 - 4.7 - 5.0)
Tolerance 1: Max. voltage 20% (linear), 30% (non-linear)
Nominal Power 0.15 W (linear) at 50C, 0.07 W (non-linear) at 50C
Max. Voltage 200 VDC (linear), 100 VDC (non-linear)
Taper Linear; Log; Alog. (Log. & Alog. only 1K)
Residual Resistance 0.5% Rn (5 min.)
Equivalent Noise Resistance 3% Rn (3 min.)
Operating Temperature -25C to +70C (-13F to +158F)
360 version available ST10
333 version available ST10
Standard Mechanical Life 500 cycles (Long life versions up to 10K cycles)
Stepped Outputs Available for 10mm and 15mm families, combinable with mechanical detents.
Switch Versions Power Rating: 24V / 15mA, ON position resistance: < 5 , Insulation Resistance: > 30 M .