IP54 Protected 10mm Potentiometer Amphenol PS10LV50-103A3030 with Polyester Alumina Substrate and Embossed Tape
Contact Now
Tolerance : ±30%
Temperature Coefficient : ±1000ppm/℃
Power(Watts) : 150mW
Number of Turns : 1
Resistance : 10kΩ
Description : 10kΩ ±30% 150mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PS10LV50-103A3030
Model Number : PS10LV50-103A3030
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Piher
  • Series: PS-10 / PSC-10
  • Resistive Element: Carbon (PS-10) or Cermet (PSC-10)
  • Substrate: Polyester / Alumina
  • Packaging: Embossed tape according to IEC 60286-3:2007
  • Plastic Material: Self-extinguishable (UL 94V-0) available
  • Protection: IP54
  • Origin: Spain (implied by address)
Technical Specifications
Specification PS-10 PSC-10
Taper Linear Linear, Logarithmic, Antilogarithmic
Range of Values 100 Rn 1M 100 Rn 5M
Standard Tolerance 30% (100 Rn 1M) 20% (100 Rn 1M), 30% (1M < Rn 5M)
Max. Voltage 200 Vdc 200 Vdc (Linear), 100 Vdc (Log, Alog)
Nominal Power (at 50C / 122F) 0.15 W 0.33 W (at 70C / 158F)
Residual Resistance 0.5% Rn (5 min.) 0.5% Rn (5 min.)
Equivalent Noise Resistance 3% Rn (3 min.) 3% Rn (3 min.)
Operating Temperature -40C to +85C (-13F to +158F) -40C to +90C (-40F to +194F)
Life Cycles Up to 10.000 Up to 10.000
Mechanical Rotation Angle 235 5
Electrical Rotation Angle 220 20
Torque 0.4 to 2 Ncm (0.6 to 2.7 in-oz)
Rotational Stop > 5 Ncm (>7 in-oz)
Environmental Testing (Electrical Life) 1.000h at 50C; 0.15W: 10% R 1.000h at 70C; 0.33W: 5% R
Environmental Testing (Damp Heat) 500h at 40C and 95% RH: 15% R 500h at 40C and 95% RH: 5% R
Environmental Testing (Vibration) 2h each plane at 10Hz - 55Hz: 3% R 2h each plane at 10Hz - 55Hz: 2% R
Detents Up to 16 mechanical detents Up to 16 mechanical detents
Locating Pins Available (V60 mounting method) Available (V60 mounting method)
Low Torque Version Available on request (1.5 Ncm) Available on request (1.5 Ncm)
Long Life Models Available on request Available on request
Shafts and Knobs Available separately Available separately
2411220609_Amphenol-PS10LV50-103A3030_C7261863.pdf
Quality IP54 Protected 10mm Potentiometer Amphenol PS10LV50-103A3030 with Polyester Alumina Substrate and Embossed Tape for sale
IP54 Protected 10mm Potentiometer Amphenol PS10LV50-103A3030 with Polyester Alumina Substrate and Embossed Tape Images