Contact Now
  • 1
Tolerance : ±30%
Temperature Coefficient : ±1500ppm/℃
Power(Watts) : 150mW
Number of Turns : 1
Resistance : 50kΩ
Description : 50kΩ ±30% 150mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PS10KH40-503A3030
Model Number : PS10KH40-503A3030
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Piher
  • Series: PS-10 / PSC-10
  • Resistive Element: Carbon or Cermet
  • Substrate: Polyester / Alumina
  • Protection: IP54
  • Packaging: Embossed tape according to IEC 60286-3:2007
  • Flammability: Self-extinguishable plastic (UL 94V-0) available (standard for PSC-10)
  • Certifications: ISO 14001
  • Origin: Spain
Technical Specifications
Specification PS-10 PSC-10
Taper Linear Linear, Logarithmic, Antilogarithmic
Range of values 1K Rn 1M 100 Rn 5M
Standard tolerance (100 Rn 1M) 30% 20%
Standard tolerance (1M < Rn 5M) n/a 30%
Max. Voltage 200 Vdc 200 Vdc (Lin), 100 Vdc (Log, Alog)
Nominal power (50C / 122F) 0.15 W n/a
Nominal power (70C / 158F) n/a 0.33 W
Residual resistance 0.5% Rn (5 min.) 0.5% Rn (5 min.)
Equivalent noise resistance 3% Rn (3 min.) 3% Rn (3 min.)
Operating temperature -40C to +85C (-13F to +158F) -40C to +90C (-40F to +194F)
Mechanical rotation angle 235 5 235 5
Electrical rotation angle 220 20 220 20
Torque 0.4 to 2 Ncm (0.6 to 2.7 in-oz) 0.4 to 2 Ncm (0.6 to 2.7 in-oz)
Rotational Stop > 5 Ncm (>7 in-oz) > 5 Ncm (>7 in-oz)
Life cycles (standard) Up to 10k cycles Up to 10k cycles
Electrical life (1.000h at 50C; 0.15W) 10% n/a
Electrical life (1.000h at 70C; 0.33W) n/a 5%
Mechanical life (1000 cycles at 10 to 15 cpm) 10% 3% (Rn < 1M)
Temperature coefficient 1.500 ppm/C (-40C; +85C) 1.000 ppm/C (-40C; +90C)
Thermal cycling (16h at 90C and 2h at -40C) 5% 2.5%
Damp heat (500h at 40C and 95% RH) 15% 5%
Vibration (2h each plane at 10Hz - 55Hz) 3% 2%
Storage (6 month at 23C 2C and 50% RH) 5% 5%
Detents Up to 16 mechanical detents Up to 16 mechanical detents
Wiper position Initial, 50%, or fully clockwise Initial, 50%, or fully clockwise