| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±100ppm/℃
Power(Watts) : 330mW
Number of Turns : 1
Resistance : 10kΩ
Description : 10kΩ ±20% 330mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PTC10MV10-103A2020
Model Number : PTC10MV10-103A2020
Package : Through Hole
The MTS-360 is an ultra-miniature, contactless Hall-effect rotary position sensor offering 360-degree absolute position feedback. Its through-shaft design allows for simple assembly and integration, even in space-constrained applications. With programmable electrical angles, transfer functions, and switch outputs, it provides a fully customizable solution. The sensor is durable, featuring a non-contacting design for an extended product lifetime of up to 50 million cycles. Ideal for applications requiring precise position feedback in industrial, home and building automation, and transportation sectors.
| Specification | Details |
|---|---|
| Models | MTS-360, MTS-360PCB |
| Mechanical Range | 360 (endless rotation) |
| Rotational Life | Up to 50,000,000 cycles |
| Operating Temperature (MTS-360) | -40 to +125C |
| Operating Temperature (MTS-360PCB with connector) | -40 to +105C |
| Operating Temperature (MTS-360PCB without connector) | -40 to +125C |
| Shock Rating | 50g |
| Vibration Rating | 5-2000 Hz; 20g; Amax 0.75 mm |
| Sealing | IP50 |
| Linearity | 1% absolute (0.5% upon request) |
| Electrical Angular Range | Programmable from 15 to 360 |
| Output Protocols | Analog (Ratiometric), PWM, Serial Protocol (SPI) |
| Output Redundancy | Simple, Full-redundant (on request) |
| Switch Output | Yes, programmable |
| Switch Accuracy | 3 |
| Resolution (Analog, PWM) | Up to 12 bit |
| Resolution (SPI) | Up to 14 bit |
| Supply Voltage | 5V 10% |
| Supply Current (Single version) | Typ 8.5 mA |
| Supply Current (Redundant version) | Typ 17 mA |
| Voltage Protection | +20V / -10V |
| Self-diagnostic Features | Yes |
| MTS-360 Dimensions (Footprint) | < 18 x 18mm |
| MTS-360 Dimensions (Height) | 5.9mm |
| MTS-360 Weight | < 3g |
| Recommended Reflow Profile (Max. temp) | 250C |
| Recommended Reflow Profile (Preheat temp.) | 150C |
| Shaft Material Recommendation | Ferromagnetic |
|
|
Through Shaft Contactless Position Sensor Amphenol PTC10MV10-103A2020 with Extended Product Lifetime Images |