Contact Now
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 250mW
Number of Turns : 1
Resistance : 10kΩ
Description : 10kΩ ±20% 250mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PT15RV17-103A2020-E-S
Model Number : PT15RV17-103A2020-E-S
  • Brand: Piher
  • Product Series: PT-15 / PTC-15
  • Resistive Element: Carbon or Cermet
  • Substrate: Polyester / Alumina
  • Flammability: Self-extinguishable plastic (UL 94V-0) available
  • Protection: IP54
  • Packaging: Magazine packaging for automatic insertion available
  • Certifications: ISO 14001
Technical Specifications
Specification PT-15 (Carbon) PTC-15 (Cermet)
Taper Lin, Log, Alog Lin, Log, Alog
Tolerance 20% (100 Rn 1M); 30% (1M < Rn 5M) 20% (100 Rn 1M); 30% (1M < Rn 5M)
Max. Voltage 250 VDC (Lin); 125 VDC (Log, Alog) 250 VDC (Lin); 125 VDC (Log, Alog)
Nominal Power at 50C (122F) 0.25 W (Lin); 0.12 W (Log, Alog) 0.25 W (Lin); 0.12 W (Log, Alog)
Nominal Power at 70C (158F) 0.50 W (Lin); 0.25 W (Log, Alog) 0.50 W (Lin); 0.25 W (Log, Alog)
Residual Resistance 0.5% Rn (5 min.) 0.5% Rn (5 min.)
Equivalent Noise Resistance 3% Rn (3 min.) 3% Rn (3 min.)
Operating Temperature -25C to +70C (-13F to +158F) -40C to +90C (-40F to +194F)
Mechanical Rotation Angle 265 5 265 5
Electrical Rotation Angle 240 20 240 20
Torque 0.5 to 2.5 Ncm (0.7 to 3.4 in-oz) 0.5 to 2.5 Ncm (0.7 to 3.4 in-oz)
Rotational Stop > 10 Ncm (>14 in-oz) > 10 Ncm (>14 in-oz)
Life Cycles Up to 100,000 Up to 10,000
Detents Up to 38 Up to 38
Environmental Testing (Electrical Life) 5% (1,000h at 50C; 0.15W) n/a
Environmental Testing (Temperature Coefficient) 300 ppm/C (Rn < 100K) (-25C; +70C) 100 ppm/C (Rn < 100K) (-40C; +90C)
Environmental Testing (Thermal Cycling) 2.5% (16h at 85C and 2h at -25C) n/a
Environmental Testing (Damp Heat) 5% (500h at 40C and 95% RH) 2% (500h at 40C and 95% RH)
Environmental Testing (Vibration) 2% (2h each plane at 10Hz - 55Hz) 2% (2h each plane at 10Hz - 55Hz)