Contact Now
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 250mW
Number of Turns : 1
Resistance : 2.5kΩ
Description : 2.5kΩ ±20% 250mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PT15LV18-252A2020-S
Model Number : PT15LV18-252A2020-S
  • Brand: Piher
  • Product Series: PT-15 / PTC-15
  • Resistive Element: Carbon or Cermet
  • Substrate: Polyester / Alumina
  • Flame Retardant: Available (UL 94V-0)
  • Protection: IP54
  • Packaging: Magazine packaging available
  • Origin: Spain (implied by contact information)
Technical Specifications
Specification PT-15 PTC-15
Taper Lin, Log, Alog Lin, Log, Alog
Range of values Lin: 100 Rn 5M
Log, Alog: 1K Rn 5M
Lin: 100 Rn 5M
Log, Alog: 1K Rn 5M
Tolerance (100 Rn 1M) 20% 20%
Tolerance (1M < Rn 5M) 30% 30%
Max. Voltage 250 VDC (Lin)
125 VDC (Log, Alog)
250 VDC (Lin)
125 VDC (Log, Alog)
Nominal power at 50C 0.25 W (Lin)
0.12 W (Log, Alog)
0.25 W (Lin)
0.12 W (Log, Alog)
Nominal power at 70C 0.50 W (Lin)
0.25 W (Log, Alog)
0.50 W (Lin)
0.25 W (Log, Alog)
Residual resistance 0.5% Rn (5 min.) 0.5% Rn (5 min.)
Equivalent noise resistance 3% Rn (3 min.) 3% Rn (3 min.)
Operating temperature -25C to +70C -40C to +90C
Mechanical rotation angle 265 5 265 5
Electrical rotation angle 240 20 240 20
Torque 0.5 to 2.5 Ncm (0.7 to 3.4 in-oz) 0.5 to 2.5 Ncm (0.7 to 3.4 in-oz)
Rotational Stop > 10 Ncm (>14 in-oz) > 10 Ncm (>14 in-oz)
Life Up to 100k cycles Up to 10k cycles
Environmental - Electrical life (1000h at 50C; 0.15W) 5% R n/a
Environmental - Electrical life (1000h at 70C; 0.33W) n/a 2% R
Environmental - Mechanical life (1000 cycles) 3% R (Rn < 1M ) 2% R
Environmental - Temperature coefficient (25C; +70C) 300 ppm/C (Rn < 100K) n/a
Environmental - Temperature coefficient (40C; +90C) n/a 100 ppm/C (Rn < 100K)
Environmental - Thermal cycling (16h at 85C / 2h at -25C) 2.5% R n/a
Environmental - Thermal cycling (16h at 90C / 2h at -40C) n/a 2% R
Environmental - Damp heat (500h at 40C and 95% RH) 5% R 2% R
Environmental - Vibration (2h each plane at 10Hz - 55Hz) 2% R 2% R
Environmental - Storage (6 month at 23C 2C and 50% RH) 2.5% R 2% R