| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 150mW
Number of Turns : 1
Resistance : 2.5kΩ
Description : 2.5kΩ ±20% 150mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PT10LV10-252A2020-S
Model Number : PT10LV10-252A2020-S
Package : Through Hole
The PT10 is a 10 mm carbon potentiometer designed for applications requiring frequent adjustment. Its shaftless design allows for integration with various engagement mechanisms, including customized shafts, motor controls, or human interfaces. This versatile potentiometer is ideal for controlling variable outputs such as frequency, motor speed, or volume. Typical applications span test and measurement equipment, consumer electronics, appliances, small engines, robotics, motion controllers, and medical equipment control panels. It offers a dust-proof enclosure, polyester substrate, and is available with wiper positions at initial, 50%, or fully clockwise, with custom options also available.
| Specification | Details |
|---|---|
| Electrical Rotation Angle | 2 360 version available: ST10; 333 version available: ST10 |
| Torque | 0.4 to 2 Ncm. (0.6 to 2.7 in-oz) |
| Torque (Long Life Model) | > 5 Ncm. (>7 in-oz) |
| Mechanical Rotation Angle | 1 235 5; 2 220 20 |
| Rotational Stop | Up to 100K cycles |
| Resistance Range (Values) | 1 100 Rn 5M (Decad. 1.0 - 2.0 - 2.2 - 2.5 - 4.7 - 5.0) |
| Resistance Range (Standard) | 100Rn 1M; 1M Rn 5M |
| Tolerance | 20%; 30% |
| Max. Voltage | 200 VDC (lin); 100 VDC (no lin) |
| Nominal Power | 0.15 W (lin) at 50C; 0.07 W (no lin) at 50C |
| Taper | Linear; Log; Alog. (Log. & Alog. only Rn 1K) |
| Residual Resistance | 0.5% Rn (5 min.) |
| Equivalent Noise Resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Operating Temperature | -25C to +70C (-13F to + 158F) |
| Operating Temperature (Extended) | Up to 85C depending on application. |
| Mechanical Life (Standard) | 1000 cycles |
| Mechanical Life (Long Life) | 10K cycles |
| Mechanical Life (Detented) | Up to 10K cycles (1-3 detents); Up to 5K cycles (4+ detents) |
| Detent Torque | 1.2 to 2.5 times standard potentiometer torque |
| Mounting Methods | Horizontal adjustment (H), Vertical adjustment (V) |
| Rotors | B, G, K, L, M, R, W, X, Y, Z |
| Wiper Position | Initial, 50%, Final |
| Cut Track Option | Open circuit |
| Flammability | Standard, Non-flammable (UL 94V-0) |
| Packaging | Bulk, Magazines for automatic insertion |
| Switch Version Power Rating | 24V / 15mA |
| Switch Version ON Position Resistance | < 5 |
| Switch Version Insulation Resistance | > 30 M |
| Dimensions | 10 mm body size |
|
|
carbon potentiometer Amphenol PT10LV10-252A2020-S with customizable wiper positions and polyester substrate Images |