Slide Potentiometer TT Electronics PS100-1B1BR500K Featuring Durable Metal Shaft and Long Cycle Life
Contact Now
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 250mW
Resistance : 500kΩ
Description : 500kΩ ±20% 250mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PS100-1B1BR500K
Model Number : PS100-1B1BR500K
Package : Through Hole
Contact Now
Slide Potentiometer Model PS100
The Slide Potentiometer Model PS100 offers versatile functionality with single/dual gang options and a 100 mm travel. Designed for durability with a 100,000 cycle life and a metal shaft, this RoHS compliant potentiometer is suitable for various applications requiring precise slide control.