High frequency noise suppression filter ABB FLTR100V10Z compatible with RoHS and reflow environments
Contact Now
Filter Type : Single-Phase Filter
Voltage - Input : 75V
Mounting Type : Through Hole
Current Rating : 10A
Description : Single-Phase Filter Through Hole Through Hole Power Line Filter Modules RoHS
Mfr. Part # : FLTR100V10Z
Model Number : FLTR100V10Z
Package : Through Hole
Product Attributes
  • Brand: GE Critical Power
  • Model: FLTR100V10
  • Compliance: RoHS Compliant (EU Directive 2011/65/EU)
  • Mounting: Printed-circuit board mountable
  • Environment: Natural convection or forced-air environment
  • Material: Compatible in Pb- free or SnPb reflow environment
Technical Specifications
Parameter Symbol Min Max Unit Notes
Input Voltage: Maximum VI 75 Vdc Continuous
Input Voltage: Transient (100 ms) VI, trans 100 Vdc Transient
Voltage from GND to Either Input Lead (1 minute) 1500 Vdc
Operating Case Temperature TC -40 100 C
Storage Temperature Tstg -55 125 C For processing, handling and storage (module not powered)
Resistance per Leg R 14 m
Maximum Average Current Imax 10 A (TA = 60 C, 2.0 m/s (400 lfm) air)
Maximum Average Current Imax 6.5 A (TA = 74 C, natural convection)
Common-mode Insertion Loss (50 circuit, 500 kHz) 36 dB
Differential-mode Insertion Loss (50 circuit, 500 kHz) 44 dB
Dimensions (L x W x H) 51 mm x 28 mm x 12 mm (2.0 in. x 1.1 in. x 0.46 in.)