Ceramic Disc Capacitor Model HenryTech HLT-DR1203X7R683MP with 68nF Capacitance and 200VDC Voltage Rating
Contact Now
Description : Feed Through Capacitors RoHS
Mfr. Part # : HLT-DR1203X7R683MP
Model Number : HLT-DR1203X7R683MP
Contact Now
HLT-DR1203X7R683MP - Ceramic Disc Capacitor
  • Origin: Chengdu City, China
  • Material: X7R
Technical Specifications
Parameter Value Details
Model HLT-DR1203X7R683MP
Type Disc Capacitor / Ceramic Disc Capacitor
Capacitance 68nF
Capacitance Drift 20%
Working Voltage (WV) 200VDC
Dielectric Withstanding Voltage (DWV) 500 VDC Test duration 10 sec, no breakdown or arc splashing.
Insulation Resistance (IR) 15000 M @100VDC
Dielectric Loss (tg) 0.018@1KHZ
Operation Temperature -55~+125
Material (Dielectric) X7R
Product Dimensions (D) 3.0~3.2 mm
Product Dimensions (d) 0.8~1.5 mm
Product Dimensions (Thickness h) 0.3mm (single-sided flange)
Product Dimensions (Pad Width) 0.95~1.05 mm
Environmental Adaptability (High-Temperature Operating Life) 125@300VDC 48 hours.
2511281600_HenryTech-HLT-DR1203X7R683MP_C53059165.pdf
Quality Ceramic Disc Capacitor Model HenryTech HLT-DR1203X7R683MP with 68nF Capacitance and 200VDC Voltage Rating for sale
Ceramic Disc Capacitor Model HenryTech HLT-DR1203X7R683MP with 68nF Capacitance and 200VDC Voltage Rating Images