Compact EMI Filter ABB FLTR75V05Z for PCB Mounting in High Frequency DC DC Power Module Applications
Contact Now
Filter Type : Single-Phase Filter
Voltage - Input : 75V
Mounting Type : Through Hole
Current Rating : 5A
Description : Single-Phase Filter Through Hole Through Hole Power Line Filter Modules RoHS
Mfr. Part # : FLTR75V05Z
Model Number : FLTR75V05Z
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Lineage Power
  • Certifications: RoHS Compliant (EU Directive 2002/95/EC)
  • Mounting: Printed-circuit board mountable
  • Environment Compatibility: Pb-free or SnPb reflow
Technical Specifications
Parameter Symbol Min Typ Max Unit
Input Voltage: Continuous VI 75 Vdc
Input Voltage: Transient (100 ms) VI, trans 100 Vdc
Voltage from GND to Either Input Lead 1500 Vdc
Operating Case Temperature TC 40 100 C
Storage Temperature Tstg 55 125 C
Resistance per Leg R 20 m
Maximum Average Current (TA = 60 C, 2.03 m/s (400 lfm) air) Imax 5 A
Maximum Average Current (TA = 60 C, natural convection) Imax 3.3 A
Common-mode Insertion Loss (50 circuit, 500 kHz) 28 dB
Differential-mode Insertion Loss (50 circuit, 500 kHz) 25 dB
Dimensions (L x W x H) 25.4 x 25.4 x 10.2 (1.0 x 1.0 x 0.4) mm (in.)
Available Options
Option Code Device Code Suffix Description
Z (No Suffix) RoHS Compliant
8 8Z Short pins: 3.68 mm (+0.38 mm/ 0.25 mm) (0.145 in. (+0.015 in./ 0.010 in.))
6 6Z Short pins: 2.79 mm (+0.38 mm/ 0.25 mm) (0.110 in. (+0.015 in./ 0.010 in.))
5 5Z Short pins: 4.57 mm (+0.38 mm/ 0.25 mm) (0.180 in. (+0.015 in./ 0.010 in.))