Contact Now
Filter Type : Single-Phase Filter
Voltage - Input : 75V
Mounting Type : Through Hole
Current Rating : 20A
Description : Single-Phase Filter Through Hole Through Hole Power Line Filter Modules RoHS
Mfr. Part # : FLTR100V20Z
Model Number : FLTR100V20Z
Package : Through Hole
Product Attributes
  • Brand: Lineage Power
  • Compliance: RoHS EU Directive 2002/95/EC
  • Case Material: Nonconductive plastic
  • Mounting Type: Printed-circuit board mountable
Technical Specifications
Parameter Symbol Min Typ Max Unit
Input Voltage: Continuous VI 75 Vdc
Input Voltage: Transient (100 ms) VI, trans 100 Vdc
Voltage from GND to Either Input Lead (1 minute) 2500 Vdc
Operating Case Temperature TC 40 100 C
Storage Temperature Tstg 55 125 C
Resistance per Leg R 6.6 m
Maximum Average Current (TA = 60 C, 2.03 m/s air) I max 20 A
Maximum Average Current (Natural convection) I max 13 A
Common-mode Insertion Loss (50 circuit, 500 kHz) 32 dB
Differential-mode Insertion Loss (50 circuit, 500 kHz) 36 dB
Dimensions (L x W x H) 50.8 x 40.6 x 12.7 mm (2.0 x 1.6 x 0.50 in.)