| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Description : RF Filters RoHS
Mfr. Part # : KFBPF2012100C67B1U
Model Number : KFBPF2012100C67B1U
The KFBPF Series 2012(0805) Multilayer Ceramic Band Pass Filter is designed for applications requiring precise frequency filtering within the 1125 ~ 1675 MHz range. This RoHS and Halogen-Free compliant component features a miniature footprint, low profile, low insertion loss, and high rejection, making it ideal for MoCA and other related applications.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Name | KFBPF2012100C67B1U |
| Frequency Range | 1125 ~ 1675 MHz |
| Insertion Loss | 2.5 dB max. |
| Attenuation | 35 dB min. @ 1 ~ 900 MHz 20 dB min. @ 900 ~ 1002 MHz 35 dB min. @ 2000 ~ 2500 MHz 20 dB min. @ 2500 ~ 5900 MHz |
| VSWR | 2.0 max. |
| Impedance | 50 |
| Dimensions (L x W x T) | 2.0 x 1.25 x 1.05 mm 0.15 mm |
| Operating Temperature Range | -40C ~ +85C |
| Storage Temperature Range | -40C ~ +85C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | LEVEL 1 (IPC/JEDEC J-STD-020) |
| Pin Connection | 1: Input port, 2: GND, 3: Output port |
| Minimum Ordering Quantity | 2000 pcs per reel |
|
|
Multilayer Ceramic Band Pass Filter Walsin KFBPF2012100C67B1U with Frequency Range 1125 to 1675 MHz Images |