Contact Now
Function : Transmitter
Inductance : 6.3uH
Number of Coils : Single Coil, Single Layer
DC Resistance(DCR) : 75mΩ
Tolerance : ±5%
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Description : Transmitter 6.3uH 75mΩ ±5% Wireless Charging Coils RoHS
Mfr. Part # : YX-A11-R500800-R0845
Model Number : YX-A11-R500800-R0845
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Shenzhen Magnetic Union Electronics Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen, China
  • Customer: Shenzhen XXX Co., Ltd.
  • Customer Part Number: Not specified
Technical Specifications
Section Item Value Unit Notes
DIMENSIONS & MARKING A 50.00 mm 1.00
B 43.00 mm 1.00
C 20.00 mm 0.50
D 5.50 mm 0.50
E 3.00 mm 1.00
F 45.00 mm 1.00
ELECTRICAL SPECIFICATIONS @25 Operating Temperature range -40 to +85
Storage temperature range -25 to +125
Test frequency 100 KHz 100mV @ 25,65%
OCL 6.30 H 5%
Q Value 40 MIN
Material Details Wire diameter 0.08 mm *105P
Turns Ratio 10 T
Bill of Materials Enameled wire 0.08mm*105P
Self-adhesive wire 0.08mm*105P
Magnetic sheet T 50.0*0.8mm
High temperature tape 8.00*0.05mm
Packaging Quantity per grid 6 PCS
Quantity per carton 300 PCS 6*50
Quantity per carton 900 PCS 300*3
Carton size 350*350*180 mm