Comprehensive RF Solutions Featuring Walsin RFTIP2109BTM5T62 for GPS Bluetooth WiFi and LTE Systems
Contact Now
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 0.7dB
Description : 0.7dB 0805 RF Filters RoHS
Mfr. Part # : RFTIP2109BTM5T62
Model Number : RFTIP2109BTM5T62
Package : 0805
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Walsin (implied by product codes and module names)
  • Origin: Not specified
  • Material: Not specified
  • Color: Not specified
  • Certifications: Not specified
Technical Specifications
Product TypeOrdering Code ExampleDescriptionKey ApplicationsDimensions (mm)Packing
CHIP ANTENNARF ANT 321612 0 A 5 TChip AntennaGPS, Bluetooth/WiFi, WiMAX32 x 16 x 127 Reeled
HIGH FREQUENCY MULTILAYER BAND PASS FILTERRF BPF 322515 0 A 4 TMultilayer Band Pass Filter2.4GHz ISM, WiMAX, 5GHz ISM, GNSS, MoCA/Docsis, LTE32 x 25 x 157 Reeled
HIGH FREQUENCY MULTILAYER BALANCED FILTERRF BPB 252009 0 A 7 TMultilayer Balanced Filter2.4GHz ISM, WiMAX25 x 20 x 97 Reeled
HIGH FREQUENCY MULTILAYER LOW PASS FILTERRF LPF 201211 0 A 0 TMultilayer Low Pass FilterGSM850/900, DCS/PCS, 2.4GHz ISM, 5GHz ISM, LTE, MoCA20 x 12 x 117 Reeled
HIGH FREQUENCY MULTILAYER HIGH PASS FILTERRF HPF 252009 0 L 0 TMultilayer High Pass Filter2496 ~ 2690 MHz, 5GHz ISM, MoCA25 x 20 x 97 Reeled
BALUN TRANSFORMERSRF BLN 201208 0 A 4 TBalun Transformer2.4GHz ISM, 5GHz ISM, LTE, GSM 850/900/DCS1800/PCS190020 x 12 x 87 Reeled
DIPLEXERRF DIP 201210 0 L 0 TDiplexer2.4GHz ISM, GPS 1.575GHz/ISM 2.4GHz/5GHz, 892 MHz & 1.94GHz20 x 12 x 107 Reeled
TRIPLEXERRF TIP 2109 A TTriplexerGPS 1.575GHz/ISM 2.4GHz/5GHz21 x 12 x 9 (example)Not specified
COUPLERRF CPL 18 10 B 2450 TCoupler2.4GHz ISM, 2.4/5GHz ISM, LTE18 (example dimensions)7 Reeled