Mfr. Part # : DSC1001DL5-054.0000
Model Number : DSC1001DL5-054.0000
Package : VDFN-4(2x2.5)
| Parameter | Symbol | Min | Typ | Max | Units | Conditions |
| Frequency Range | F0 | 1 | 150 | MHz | Single Frequency | |
| 10 ppm | Frequency Tolerance | Includes frequency variations due to initial tolerance, temperature and power supply voltage | ||||
| 20 | ppm | |||||
| 50 | ppm | |||||
| Aging | f | 5 | ppm | 1 year @ +25C | ||
| Supply Current, Standby | IDD | 15 | A | T = +25C | ||
| Output Startup Time | tSU | 1.0 | 1.3 | ms | T = +25C | |
| Output Disable Time | tDA | 20 | 100 | ns | ||
| Output Duty Cycle | SYM | 45 | 55 | % | ||
| Input Logic Level High | VIH | 0.75 x VDD | V | |||
| Input Logic Level Low | VIL | 0.25 x VDD | V | VDD = 1.8V | ||
| Supply Current, No Load | IDD | 6.0 - 6.3 | mA | 1 MHz, CL = 0 pF, RL = , T = +25C | ||
| 6.5 - 7.1 | 27 MHz | |||||
| 7.2 - 8.5 | 70 MHz | |||||
| 8.3 - 11.9 | 150 MHz | |||||
| Output Logic Level High | VOH | 0.8 x VDD | V | 6 mA, DSC1004, CL = 40 pF | ||
| Output Logic Level Low | VOL | 0.2 x VDD | V | 6 mA, DSC1004, CL = 40 pF | ||
| Output Transition Rise Time | tR | 1.4 - 3.0 | ns | DSC1001, CL = 15 pF, T = +25C, 20% to 80% | ||
| 1.5 - 3.0 | DSC1003, CL = 25 pF | |||||
| 1.8 - 3.0 | DSC1004, C2 = 40 pF | |||||
| Output Transition Fall Time | tF | 1.0 - 3.0 | ns | DSC1001, CL = 15 pF, T = +25C, 20% to 80% | ||
| 1.1 - 3.0 | DSC1003, CL = 25 pF | |||||
| 1.2 - 3.0 | DSC1004, C2 = 40 pF | |||||
| Jitter, Max. Cycle-to-Cycle | JCC | 60 | ps | f = 100 MHz | ||
| Period Jitter | JP | 10 | 15 | psRMS | f = 100 MHz | |