Mfr. Part # : DSC1001DI2-028.6363
Model Number : DSC1001DI2-028.6363
Package : SMD2520-4P
| Parameter | Symbol | Min. | Typ. | Max. | Units | Conditions |
| Frequency Range | F0 | 1 | 150 | MHz | Single Frequency | |
| f | 10 | ppm | Frequency Tolerance (Initial, Temp, Supply Voltage) | |||
| f | 20 | ppm | Frequency Tolerance | |||
| f | 25 | ppm | Frequency Tolerance | |||
| Aging | f | 50 | ppm | 1 year @ +25C | ||
| Operating Voltage | VDD | 1.7 | 3.6 | V | Recommended Operating Conditions | |
| VIN | 0.3 | VDD + 0.3 | V | Absolute Maximum Ratings | ||
| Operating Temperature Range | TA | 40 | +105 | C | Extended Industrial | |
| TA | 40 | +85 | C | Industrial (Ordering Option L) | ||
| TA | 20 | +70 | C | Commercial (Ordering Option E) | ||
| Supply Current (Standby) | IDD | 15 | A | Max., T = +25C | ||
| IDD | 6.0 | 6.3 | mA | Operating, 1 MHz, CL = 0 pF, RL = , T = +25C (VDD = 1.8V) | ||
| Output Startup Time | tSU | 1.0 | 1.3 | ms | T = +25C | |
| Output Disable Time | tDA | 20 | 100 | ns | ||
| Output Duty Cycle | SYM | 45 | 55 | % | ||
| Input Logic Level High | VIH | 0.75 x VDD | V | |||
| Input Logic Level Low | VIL | 0.25 x VDD | V | VDD = 1.8V | ||
| Output Logic Level High | VOH | 0.8 x VDD | V | 6 mA, DSC1004, CL = 40 pF | ||
| VOH | 0.8 x VDD | V | 6 mA, DSC1003, CL = 25 pF | |||
| VOH | 0.8 x VDD | V | 4 mA, DSC1001, CL = 15 pF | |||
| VOH | 0.9 x VDD | V | 8 mA, DSC1004, CL = 40 pF (VDD = 3.3V) | |||
| Output Logic Level Low | VOL | 0.2 x VDD | V | 6 mA, DSC1004, CL = 40 pF | ||
| VOL | 0.2 x VDD | V | 6 mA, DSC1003, CL = 25 pF | |||
| VOL | 0.2 x VDD | V | 4 mA, DSC1001, CL = 15 pF | |||
| VOL | 0.1 x VDD | V | 8 mA, DSC1004, CL = 40 pF (VDD = 3.3V) | |||
| Output Transition Rise Time | tR | 1.4 | 3.0 | ns | DSC1001, CL = 15 pF, T = +25C | |
| tR | 1.5 | 3.0 | ns | DSC1003, CL = 25 pF, T = +25C | ||
| tR | 1.8 | 3.0 | ns | DSC1004, C2 = 40 pF, T = +25C | ||
| Output Transition Fall Time | tF | 1.0 | 3.0 | ns | DSC1001, CL = 15 pF, T = +25C | |
| tF | 1.1 | 3.0 | ns | DSC1003, CL = 25 pF, T = +25C | ||
| tF | 1.2 | 3.0 | ns | DSC1004, C2 = 40 pF, T = +25C | ||
| Max. Cycle-to-Cycle Jitter | JCC | 60 | ps | f = 100 MHz | ||
| RMS Period Jitter | JP | 10 | 15 | ps | f = 100 MHz |