Contact Now
  • 1
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Current - Supply : 32mA
Output Type : LVDS
Voltage - Supply : 2.25V~3.63V
Frequency Stability : ±25ppm
Frequency : 100MHz
Description : LVDS 2.25V~3.63V 100MHz SMD Oscillators RoHS
Mfr. Part # : DSC1123DI2-100.0000B
Model Number : DSC1123DI2-100.0000B
Package : SMD
Contact Now
Product Overview
The DSC1103 and DSC1123 series are high-performance silicon MEMS oscillators offering excellent jitter and stability across a wide range of supply voltages and temperatures. These oscillators provide a reliable and advanced alternative to traditional quartz or SAW technologies, accelerating product development and enhancing reliability for demanding communications, storage, and networking applications. The DSC1103 features a standby mode for complete power-down, while the DSC1123 disables only the outputs. Both are available in industry-standard small footprints, including a 2.5 mm x 2.0 mm option, and serve as direct replacements for standard 6-pin LVDS crystal oscillators.
Product Attributes
  • Brand: Microchip Technology Inc.
  • Certifications: MIL-STD-883 (Shock and Vibration Immunity), RoHS-Compliant, Lead Free
Technical Specifications
ParameterSymbolMinTypMaxUnitsConditions
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Supply VoltageVDD2.253.63V
Supply Current (DSC1103, EN low)IDD0.095mAOutputs disabled
Supply Current (DSC1123, EN low)IDD2022mAOutputs disabled
Frequency Stabilityf10ppmIncludes initial tolerance, temp., and power supply voltage
Frequency Stabilityf20ppmIncludes initial tolerance, temp., and power supply voltage
Frequency Stabilityf25ppmIncludes initial tolerance, temp., and power supply voltage
Frequency Stabilityf50ppmIncludes initial tolerance, temp., and power supply voltage
Aging - First YearfY15ppmOne year at +25C
Aging - After First YearfY2+<1ppm/yrYear two and beyond at +25C
Start-up TimetSU5msT = +25C, time to 100 ppm stable output frequency after VDD applied and outputs enabled
Input Logic HighVIH0.75 x VDDV
Input Logic LowVIL0.25 x VDDV
Output Disable TimetDA5ns
Output Enable TimetEN5msDSC1103
Output Enable TimetEN20nsDSC1123
Enable Pull-Up ResistorRPU40kPull-up resistor exists
Supply Current (Outputs enabled)IDD2932mARL = 100
Output Offset VoltageVOS1.1251.4VRL = 100
Differential Delta Offset VoltageVOS50mV
Peak-to-Peak Output SwingVPP350mVSingle-Ended
Output Transition Rise/Fall TimetR/tF200ps20% to 80%, RL = 50, CL = 2 pF
Frequencyf02.3460MHz20C to +70C & 40C to +85C
Frequencyf03.3460MHz40C to +105C
Output Duty CycleSYM4852%
Differential Period JitterJPER2.5psRMS
Integrated Phase NoiseJPH0.28psRMS200 kHz to 20 MHz @156.25 MHz
Integrated Phase NoiseJPH0.4psRMS100 kHz to 20 MHz @156.25 MHz
Integrated Phase NoiseJPH1.72psRMS12 kHz to 20 MHz @156.25 MHz