Mfr. Part # : DSC1103CI1-200.0000
Model Number : DSC1103CI1-200.0000
Package : SMD3225-6P
| Parameter | Symbol | Min | Typ | Max | Units | Conditions |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | ||||||
| Supply Voltage | VDD | 2.25 | 3.63 | V | ||
| Supply Current (DSC1103, EN low) | IDD | 0.095 | mA | All outputs disabled. | ||
| Supply Current (DSC1123, EN low) | IDD | 20 | 22 | mA | All outputs disabled. | |
| Aging - First Year | fY1 | 5 | ppm | One year at +25C | ||
| Aging - After First Year | fY2+ | <1 | ppm/yr | Year two and beyond at +25C | ||
| Start-up Time | tSU | 5 | ms | T = +25C, time to 100 ppm stable output frequency after VDD is applied and outputs are enabled. | ||
| Input Logic High | VIH | 0.75 x VDD | V | Input logic high | ||
| Input Logic Low | VIL | 0.25 x VDD | Input logic low | |||
| Output Disable Time | tDA | 5 | ns | |||
| Output Enable Time (DSC1103) | tEN | 5 | ms | |||
| Output Enable Time (DSC1123) | tEN | 20 | ns | |||
| Enable Pull-Up Resistor | RPU | 40 | k | Pull-up resistor exist. | ||
| Supply Current (LVDS Outputs) | IDD | 29 | 32 | mA | Output enabled, RL = 100 | |
| Output Offset Voltage | VOS | 1.125 | 1.4 | V | R = 100 | |
| Differential Delta Offset Voltage | VOS | 50 | mV | |||
| Peak-to-Peak Output Swing | VPP | 350 | mV | Single-Ended | ||
| Output Transition Rise/Fall Time | tR/tF | 200 | ps | 20% to 80%, RL = 50, CL = 2 pF | ||
| Frequency | f0 | 2.3 | 460 | MHz | 20C to +70C & 40C to +85C | |
| Frequency | f0 | 3.3 | 460 | MHz | 40C to +105C | |
| Output Duty Cycle | SYM | 48 | 52 | % | ||
| Differential Period Jitter | JPER | 2.5 | psRMS | |||
| Integrated Phase Noise | JPH | 0.28 | psRMS | 200 kHz to 20 MHz @156.25 MHz | ||
| Integrated Phase Noise | JPH | 0.4 | psRMS | 100 kHz to 20 MHz @156.25 MHz | ||
| Integrated Phase Noise | JPH | 1.7 | 2 | psRMS | 12 kHz to 20 MHz @156.25 MHz | |