Contact Now
Type : Thick Film Resistor
Resistance :
Power(Watts) : 50W
Temperature Coefficient : ±100ppm/℃
Tolerance : ±1%
Operating Temperature : -55℃~+150℃
Description : Thick Film Resistor 1Ω 50W ±100ppm/℃ ±1% TO-220 Through Hole Resistors RoHS
Mfr. Part # : PWR221T-50-1R00F
Model Number : PWR221T-50-1R00F
Package : TO-220
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Bourns
  • Series: PWR221T-50
  • Housing Material: Epoxy
  • Substrate Material: Alumina (AL203)
  • Pin Material: Tinned Copper (Sn/Cu)
  • Flammability: Conforms to UL-94V0
  • Moisture Sensitivity Level: 1
  • Packaging: 50 pcs./tube
  • Certifications: RoHS compliant
  • Origin: Costa Rica (Manufacturer's Trademark)
Technical Specifications
Parameter Value(s)
Resistance 0.02 to 130 K (See Popular Resistance Values table)
Power Rating @ 25 C Case Temperature 50 W(1)
Power Rating (Free Air @ 25 C) 2.25 W(1)
Tolerance 1%(2), 5 %
Hot TCR (0.100 R 130.0 K) 100 PPM/C
Hot TCR (0.050 R 0.100 ) 300 PPM/C
Hot TCR (0.020 R 0.050 ) 600 PPM/C
Thermal Resistance (Rthj) 2.5 C/W
Inductance 0.1 H maximum
Operating Voltage P*R with a maximum of 250 V
Dielectric Strength 2 KV AC
Insulation Resistance 10 G
Operating Temperature -55 C to +150 C
Short Term Overload (R) 0.25 %
Load Life (2000 hours at rated power) (R) 1.0 %
Thermal Shock (R) 0.5 %
Resistance to Soldering Heat (R) 0.5 %
Vibration (R) 0.25 %
Terminal Strength (R) 0.2 %
Shock (R) 0.5 %
Humidity (Steady State) (R) 0.5 %
High Temperature Exposure (R) 0.5 %
Product Dimensions (L x W x H) 16.26 x 9.14 x 8.38 mm (0.640 x 0.360 x 0.330 inches)
Model Number Structure PWR221T-50-ResistanceCode-ToleranceCode
Tolerance Code F 1 %
Tolerance Code J 5 %
Typical Part Marking 221 50 ResistanceCode ToleranceCode YYWW COUNTRY OF ORIGIN
(1) Power rating of 2.25 W when mounted free to air (no heat sink).