Contact Now
Type : Wirewound Resistor
Resistance : 47Ω
Power(Watts) : 3W
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Tolerance : ±5%
Operating Temperature : -55℃~+200℃
Description : Wirewound Resistor 47Ω 3W ±300ppm/℃ ±5% Through Hole,D5.5xL15.5mm Through Hole Resistors RoHS
Mfr. Part # : W3M47R0J
Model Number : W3M47R0J
Package : Through Hole,D5.5xL15.5mm
Contact Now
Product Overview
The W Series Wirewound Power Resistor is designed for robust performance in demanding applications. Featuring a low thermal resistant ceramic core and E24 resistance values, these RoHS compliant resistors offer a wide power range from 1 to 10 W. The coating material meets UL 94V-0 requirements, ensuring safety and reliability. Ideal for use in smart meters, renewable energy systems, industrial equipment, power supplies/chargers, lighting, instruments/gauges, and white goods.
Product Attributes
  • Product Series: W Series
  • Type: Wirewound Power Resistor
  • Core Material: Low thermal resistant ceramic
  • Lead Wire Material: Tin-plated copper wire
  • Coating Material: Meets UL 94V-0 requirements
  • Certifications: RoHS compliant*
  • Resistance Values: E24 series
  • Non-inductive version: Available upon request
Technical Specifications
Specification Details
Resistance Range See Popular Resistance Values Table
Tolerance 5 %
Operating Temperature -55 C to +200 C
Temperature Coefficient 300 ppm/C
Maximum Voltage P*R
Short Time Overload 2.5 times rated voltage, R/R(2 % 0.05 ) for 5 seconds
Solderability 245 3 C for 2.5 0.5 seconds. Over 95 % coverage
Resistance to Solder Heat 260 5 C for 10 1 seconds. R/R(1 % + 0.05 )
Dielectric Strength Test voltage >500 Vrms for >1 minute. Pass
Insulation Resistance Test voltage >500 Vrms for 1 minute. >109
Load Life 1000 hours at rated power (1.5 hours ON, 0.5 hours OFF) at 70 2 C. R/R(5 % + 0.05 )
Packaging Specifications
Model Style Qty. per Box (Pcs.) Min. Order Quantity (Pcs.)
W1M Ammo Pack 1,000 5,000
W2M Ammo Pack 500 2,000
W3M Ammo Pack 500 2,000
W5M Ammo Pack 500 2,000
W7M Ammo Pack 500 2,000
W9M Bulk in Box 25 / 200 2,000
W10M Bulk in Box 25 / 200 2,000
Popular Resistance Values
Code R Value Code R Value
15R0 15 56R0 56
22R0 22 82R0 82
33R0 33 1000 100
39R0 39 1200 120
47R0 47 1500 150
Other E24 resistance values available upon request.
How to Order
Format: W 3 M 22R0 J
  • Product Series: W
  • Power Rating: 1, 2, 3, 5, 7, 9, 10 Watts
  • Pin Style: M = Axial Miniaturized Version
  • Resistance Code: e.g., 22R0 = 22 ; 1500 = 150
  • Resistance Tolerance: J = 5 %