Compact size 10 turn rotation potentiometer BOCHEN 3590S-2-104L offering performance and accuracy
Contact Now
Tolerance : ±5%
Power(Watts) : 2W
Resistance : 100kΩ
Description : ±5% 2W 100kΩ Through Hole Trimmer Potentiometers RoHS
Mfr. Part # : 3590S-2-104L
Model Number : 3590S-2-104L
Package : Through Hole
Contact Now
Precision Wirewound Potentiometer Series 3590
Product Attributes
  • Brand: Bochen (implied by website and contact info)
  • Origin: Chengdu, Sichuan, China (implied by address)
  • Material: Metal shaft indicated in model specification
Technical Specifications
Parameter Specification Details
Rated Power 2W @+70, 0W@+125
Operating Temperature Range -55~+125
Resistance Temperature Coefficient 100ppm/
Temperature Variation R2%R, (Uab/Uac)1%
Shock 390m/s, 4000cycles R1%R
Vibration 10-500Hz, 0.75mm, or 98m/s, 6h R1%R, (Uab/Uac)2%
Climatic Sequence R3%R, RI100M
70 Electrical Endurance 2W, 1000h R3%R
Mechanical Durability 10000 cycles R3%R
Steady State Heat R3%R, RI100M
Total Mechanical Travel 360010
Starting Torque 36mNm
Stopping Torque 300mNm
Standard Packaging 20 pcs/box; 50 pcs/box
Nominal Resistance Range 100-100K
Resistance Tolerance 5%
Linearity 0.5%
Effective Electrical Travel 3600-10
Terminal Resistance 0.2%R or 5
Rotation Noise 3%R or 3
Insulation Resistance RI1G
Withstand Voltage 101.3kPa 710V 8.5kPa 470V