Contact Now
Tolerance : ±10%
Temperature Coefficient : ±250ppm/℃
Power(Watts) : 500mW
Resistance : 50kΩ
Description : ±10% ±250ppm/℃ 500mW 50kΩ Through Hole Trimmer Potentiometers RoHS
Mfr. Part # : 3323P-1-503
Model Number : 3323P-1-503
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: (BOCHEN)
  • Origin: (Chengdu Guosheng Technology Co., Ltd.)
  • Model: 3323
  • Material: Glass Glaze
  • Packaging: 50 pcs. per tube
  • Markings: Resistance tolerance (10% not marked), resistance code, product model
Technical Specifications
SpecificationValue
Nominal Resistance Range502M
Resistance Tolerance10%
Terminal Resistance5%R or 5
Contact Resistance Variation (CRV)5%R or 5
Withstand Voltage101.3kPa: 500V; 8.5kPa: 315V
Insulation Resistance (Ri)1G (100Vac)
Effective Electrical Travel21010
Rated Power (at 70)0.5W (315V max)
Rated Power (at 125)0W
Temperature Range-55~+125
Temperature Coefficient (TCR)250ppm/
Temperature Variation (R)2%R
Temperature Variation ((Uab/Uac))1%R
Collision Resistance390m/S, 4000 cycles; R1%R
Electrical Endurance (at 70)0.5W, 1000h; R10%R
Mechanical Endurance200 cycles; R10%R
Steady Damp-HeatR3%R, R1100M