Contact Now
Tolerance : ±10%
Temperature Coefficient : ±250ppm/℃
Power(Watts) : 750mW
Resistance : 1MΩ
Description : ±10% ±250ppm/℃ 750mW 1MΩ Through Hole Trimmer Potentiometers RoHS
Mfr. Part # : 3006P-1-105
Model Number : 3006P-1-105
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: (BOCHEN)
  • Origin: (Chengdu Guosheng Technology Co., Ltd.)
  • Product Model: 3006P
  • Marking: Resistance tolerance (10% not marked), resistance code, product model
  • Standard Packaging: 25 pcs/tube
Technical Specifications
Specification Value Notes
Electrical Characteristics
Nominal Resistance Range 502M
Resistance Tolerance 10% (Not marked on product if 10%)
Terminal Resistance 5%R or 5
Contact Resistance Variation (CRV) 5%R or 5
Withstand Voltage 640Vac
Insulation Resistance (Ri) 1G (at 100Vac)
Effective Electrical Travel >70% of total mechanical travel
Limit Current of Moving Contact 100mA
Environmental Characteristics
Rated Power 0.75W (at 70, 315V max)
Temperature Range -55 to +125
Temperature Coefficient (TCR) 250ppm/
Temperature Variation R5%R, (Uab/Uac)5% (Cycle: -55 30min, +125 30min, 5 cycles)
Vibration R2%R, (Uab/Uac)3% (10-500Hz, 0.75mm, 6h)
Collision R2%R (390m/S, 4000 cycles)
Climate Category IEC68-2-2 etc. R5%R, R1100M
Electrical Endurance at 70 R10%R, CRV5%R (0.75W, 1000h)
Mechanical Endurance R10%R, CRV5%R (200 cycles)
Steady Damp-Heat R10%R, R1100M (IEC68-2-3, Ca, 96h)