Durable electronic potentiometer BOCHEN 93PR-1-102 glass glaze type with high insulation resistance
Contact Now
Voltage Rating : -
Tolerance : ±10%
Temperature Coefficient : ±100ppm/℃
Power(Watts) : 500mW
Number of Turns : -
Resistance : 1kΩ
Description : 1kΩ ±10% 500mW Through Hole Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : 93PR-1-102
Model Number : 93PR-1-102
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: (BOCHEN)
  • Origin:
  • Product Model: 93PR
Technical Specifications
SpecificationValueNotes
Nominal Resistance Range1001M
Resistance Tolerance10%(Not marked if 10%)
Terminal Resistance2%R or 10 (whichever is greater)
Contact Resistance Variation (CRV)1%R or 10
Withstand VoltageAC900Vac
Insulation Resistance (Ri)1G (at 100Vac)
Effective Electrical Travel28010
Rated Power0.5W (at 70, max 315V)0W at 120
Temperature Range-55~+125
Temperature Coefficient (TCR)100ppm/
Temperature VariationR(2%R+0.1), (Uab/Uac)1%R
Collision390m/S, 4000 cyclesR1%R
Electrical Endurance (at 70)0.5W, 1000hR10%R, (Uab/Uac)10%
Mechanical Endurance200 cyclesR10%R
Steady Damp-HeatR3%R, R1100M
Total Mechanical Travel23010
Starting Torque20mN.m
Clutch Torque50mN.m
Standard Packaging39PCS/tube
MarkingResistance tolerance (if not 10%), Resistance code, Product model