Stable performance BOCHEN PT10 M V 104100K potentiometer single turn carbon type for voltage control
Contact Now
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 150mW
Number of Turns : 1
Resistance : 100kΩ
Description : 100kΩ ±20% 150mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PT10-M-V-104(100K)
Model Number : PT10-M-V-104(100K)
Contact Now
PT10-M-V Potentiometer
Product Attributes
  • Product Name: PT10-M-V
  • Type: Single-turn Carbon Potentiometer
Technical Specifications
ItemSpecificationDetails
ELECTRICAL CHARACTERISTICSTotal Resistance__K
Total Resistance Tolerance20%
Resistance TaperB taper (Linear)
Power Rating0.15W (Linear), 0.07W (Other linear)
Max. operating Voltage250V DC (Linear), 125V DC (Other linear)
Residual ResistanceR1-2 10 ; R2-3 10
Insulation Resistance100 M at DC 100 V
Effective stroke of resistance220 5
Rotational Noise100 mV
Withstanding Voltage1 Minute at DC 100 V
MECHANICAL CHARACTERISTICSDimensionsRefer to the separate product chart
Total Rotational Angle235 10
Rotational Torque10 ~ 150 gf.cm
Shaft Stop Strength1kgf.cm min
DURABILITY CHARACTERISTICSRotational Life10,000 cycles (Resistance change within 15%, Rotational Noise : 150mV)