BOCHEN WXD3 13 2W10K 16mm precision wirewound potentiometer for adjustable resistance applications
Contact Now
Tolerance : ±5%
Temperature Coefficient : ±100ppm/℃
Power(Watts) : 2W
Number of Turns : 10
Resistance : 10kΩ
Description : ±5% ±100ppm/℃ 2W 10kΩ Trimmer Potentiometers RoHS
Mfr. Part # : WXD3-13-2W10K(16mm)
Model Number : WXD3-13-2W10K(16mm)
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: WXD3-13 Series
  • Tolerance: 0.3mm for all unspecified dimensions in diagrams
Technical Specifications
ParameterSpecificationParameterSpecificationParameterSpecification
Rated Power2W@+70, 0W@+125Operating Temperature Range-55~+125Resistance Temperature Coefficient100ppm/
Temperature VariationR2%R, (Uab/Uac)1%Shock390m/s, 4000 cycles, R1%RVibration10-500Hz, 0.75mm, or 98m/s, 6h R1%R, (Uab/Uac)2%
Climate SequenceR3%R, RI100M70 Electrical Durability2W, 1000h, R3%RMechanical Durability10000 cycles, R3%R
Steady State HeatR3%R, RI100MTotal Mechanical Travel360010Starting Torque36mNm
Stopping Torque300mNmNominal Resistance Range100-100KResistance Tolerance5%
Linearity0.5%Effective Electrical Travel3600-10Terminal Resistance0.2%R or 5
Rotation Noise3%R or 3Insulation ResistanceRI1GWithstand Voltage101.3kPa 710V, 8.5kPa 470V
Standard Packaging20 pcs/boxModelWXD3-13Resistance Code103 (10K)
2509191200_BOCHEN-WXD3-13-2W10K-16mm_C116488.pdf
Quality BOCHEN WXD3 13 2W10K 16mm precision wirewound potentiometer for adjustable resistance applications for sale
BOCHEN WXD3 13 2W10K 16mm precision wirewound potentiometer for adjustable resistance applications Images