preset potentiometer BOCHEN 3296X-1-204 with wide temperature range and durable glass glaze element
Contact Now
Tolerance : ±10%
Temperature Coefficient : ±250ppm/℃
Power(Watts) : 500mW
Number of Turns : 30
Resistance : 200kΩ
Description : ±10% ±250ppm/℃ 500mW 200kΩ Through Hole-3P,9.5x4.9mm Trimmer Potentiometers RoHS
Mfr. Part # : 3296X-1-204
Model Number : 3296X-1-204
Package : Through Hole-3P,9.5x4.9mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: (BOCHEN)
  • Origin: (Chengdu Guosheng Technology Co., Ltd.)
  • Product Model: 3296X
  • Certifications: Meets IEC68-2-2 etc.
Technical Specifications
SpecificationValueNotes
Nominal Resistance Range50-2M
Resistance Tolerance10%
Terminal Resistance5%R or 5
Contact Resistance Variation (CRV)5%R or 5
Withstand Voltage640Vac
Insulation Resistance1G (100Vdc)
Effective Electrical Travel>70% of total mechanical travel
Limit Current of Moving Contact100mA
Rated Power0.5W @ 70, 0W @ 125(315V max)
Temperature Range-55 to +125
Temperature Coefficient (TCR)250ppm/
Temperature Variation TestR5%R, (Uab/Uac)5%-55, 30min,+125,30min, 5 cycles
Vibration TestR5%R, (Uab/Uac)100s10-500Hz, 0.75mm, 6h
Collision TestR5%R390m/S, 4000 times
Climate CategoryMeets IEC68-2-2 etc.R10%R, R1100M
Electrical Endurance at 70R10%R, CRV3%R or 50.5W, 1000h
Steady Damp-Heat TestR10%R, R1100MIEC68-2-3, Ca, 96h
Total Mechanical Travel302 turns
Starting Torque30mN.m
Standard Packaging50pcs/tube
MarkingResistance code, Product typeResistance tolerance (10% not marked)