Contact Now
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 100mW
Number of Turns : 1
Resistance : 1MΩ
Description : 1MΩ ±20% 100mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PT06-M-V-105(1M)
Model Number : PT06-M-V-105(1M)
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Product Name: PT06-M-V
  • Description: General-grade carbon-element potentiometer (single turn)
  • Doc. No.: RVPT06-01
  • Ver. No.: 0/0
  • Page: 1/1
Technical Specifications
ItemSpecificationUnitNotes
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Total ResistanceK
Total Resistance Tolerance20%
Resistance TaperLinear (B) / Other Linear
Power Rating0.1W (Linear B) / 0.05W (Other Linear)W
Max. Operating Voltage100V DC (Linear B) / 50V DC (Other Linear)V DC
Residual Resistance10 R1-2, R2-3
Insulation Resistance100 M M at DC 100 V
Effective Stroke of Resistance215 5
Rotational Noise100 mVmV
Withstanding Voltage100 VV1 Minute at DC
MECHANICAL CHARACTERISTICS
DimensionsRefer to the separate product chart
Total Rotational Angle235 10
Rotational Torque10 ~ 150 gf.cmgf.cm
Shaft Stop Strength0.5 kgf.cmkgf.cmmin
DURABILITY CHARACTERISTICS
Rotational Life10,000 cyclescyclesResistance change within 15%, Rotational Noise: 150mV