Compact Glass Pre-Adjusted Potentiometer JIERR 3386P-1-100LF Precision Multi Turn Adjustment Device
Contact Now
Tolerance : ±10%
Temperature Coefficient : ±150ppm/℃
Power(Watts) : 500mW
Number of Turns : 1
Resistance : 10Ω
Description : ±10% ±150ppm/℃ 500mW 10Ω Through Hole-3P,9.5x9.5mm Trimmer Potentiometers RoHS
Mfr. Part # : 3386P-1-100LF
Model Number : 3386P-1-100LF
Package : Through Hole-3P,9.5x9.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Type: Glass Pre-Adjusted Potentiometer
  • Series: 3386-LF, 3386P, 3386J, 3386X, 3386S
  • Material: Glass glaze
  • Features: Multi-turn adjustment, Precision tuning
  • Marking: Resistance code, tolerance (10% not marked), product model
  • Packaging: 50 pcs/tube
Technical Specifications
Parameter Name Parameter Specification
Rated Power 0.5 W
Nominal Resistance Range 10-5M
Resistance Tolerance 10%
Terminal Resistance R123% R or 2 (whichever is greater); R233% R or 2 (whichever is greater)
Max Wiper Current CRV3%R
Dielectric Withstanding Voltage (DC) R1G (100Vdc)
Dielectric Withstanding Voltage (AC Peak Voltage, 40~60Hz) 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V
Total Mechanical Travel > 70% of total mechanical travel
Rated Power (Max Operating Voltage 250V) 0.5W@70; 0W@100
Operating Temperature Range -55~ + 100
Resistance Temperature Coefficient 150 ppm /
Temperature Cycling -55, 30min, +100, 30min, 5 cycles; R2%R+0.1, (Uab/Uac2%
Shock 390m/s, 4000 times, R5%R
Vibration 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac3%
Electrical Endurance at 70C After 48, 500, 1000h Rac:, R(3%R+0.1); Rab: R(3%R+0.1)
Mechanical Endurance 200 cycles, R10%R