performance ceramic trimmer potentiometer JIERR JER855VC-103 with 30 volt maximum operating voltage
Contact Now
Voltage Rating : 30V
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 500mW
Resistance : 10kΩ
Description : ±20% 500mW 10kΩ Through Hole Trimmer Potentiometers RoHS
Mfr. Part # : JER855VC-103
Model Number : JER855VC-103
Product Overview
The JER855VC series ceramic trimmer potentiometers are designed for high stability, compact size, and high precision. Featuring a metal glaze construction, these potentiometers offer a rated power of 0.5W and a wide resistance range. They are suitable for applications requiring precise adjustments and reliable performance.
Product Attributes
  • Brand: JER
  • Series: JER855VC
  • Material: Metal glaze
  • Type: Ceramic trimmer potentiometer
  • Construction: Open type (mentioned in usage precautions)
Technical Specifications
Parameter Specification
Electrical Characteristics
Nominal Resistance 300 - 2M
Tolerance of Nominal Resistance 20%
Resistance Taper B (Linear)
Rated Power 0.5W
Max. Operating Voltage 30VAC
Rotational Noise 100mV
Zero Position Resistance R 1K: r01, r03 10
R > 1K: r01, r03 < 1%R
Physical Characteristics
Total Mechanical Travel 270 10
Effective Travel 240 10
Rotational Torque 3 mNm ~ 30 mNm
Stop Strength 50 mNm
Standard Packaging 200 pcs/bag
Reliability
Operating Temperature Range -30 ~ +85
Rotational Life (No Load) Resistance change within 10% after 502 cycles
Temperature Characteristic (No Load) Resistance change within 3% after 5 hours at 703
Thermal Cycling (No Load) Resistance change within 3% after 5 cycles
Long-term Heat Resistance (No Load) Resistance change within 5% after 50010 hours at 703
Damp Heat Resistance (No Load) Resistance change within 5% after 50010 hours at 402, 90-95% RH
Load Life (Rated Voltage) Resistance change within 5% after 50010 hours at 402, 90-95% RH
Solder Heat Resistance Resistance change within 2% after 30.5 seconds immersion in solder at 26010
Temperature Coefficient Within 250 PPM/
Soldering Conditions
Temperature 26010
Time Within 3 seconds (total time)
Product Naming Rule JER 855 V C [Resistance Code]