Contact Now
Voltage Rating : 30V
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 500mW
Resistance : 100kΩ
Description : ±20% 500mW 100kΩ Through Hole Trimmer Potentiometers RoHS
Mfr. Part # : JER855VCH-104
Model Number : JER855VCH-104
  • Brand: JER
  • Series: JER855VCH
  • Element Material: Metal Glaze
  • Construction: Ceramic Trimmer Potentiometer
  • Standard Packaging: 200 pcs/bag
  • Standards Compliance: JIS (B)
Technical Specifications
Category Specification Details
Electrical Characteristics Rated Power 0.5W
Resistance Range 300 - 2M
Resistance Tolerance 20%
Resistance Change Characteristic B (Linear)
Max. Operating Voltage 30VAC
Wiper Noise 100mV
Zero Position Resistance R 1K: r01, r03 10
R > 1K: r01, r03 < 1%R
Physical Characteristics Total Mechanical Travel 270 10
Effective Travel 240 10
Rotational Torque 3 mNm ~ 30 mNm
Stop Strength 50 mNm
Standard Packaging 200 pcs/bag
Reliability Operating Temperature Range -30 to +85
Rotational Life (No Load) Resistance change within 10% after 502 cycles
Temperature Characteristic (No Load) Resistance change within 3% after 5 hours at 703
Temperature Cycling (No Load) Resistance change within 3% after 5 cycles
Long-term Heat Resistance (No Load) Resistance change within 5% after 50010 hours at 703
Damp Heat Resistance (No Load) Resistance change within 5% after 50010 hours at 402, 90-95% RH
Load Life Resistance change within 5% after 50010 hours at 402, 90-95% RH with rated voltage